Kínában okoz pusztítást a tankerkatasztrófáért is felelős tájfun
2024. július 26. – 10:05
A Gaemi tájfun már átgázolt a Fülöp-szigeteken és újabban Tajvanon is, csütörtök este pedig Kína partjait érte el, legdurvábban Fucsien (Fujian) tartományt érintve. Csak itt 150 ezer embert menekítettek biztonságosabb térségekbe, leállították a vonatközlekedést, miközben a legmagasabb fokú viharriasztást is kiadták. Hszi Csinping elnök is találkozott tisztviselőkkel, hogy az árvízvédelemről egyeztessen velük – írja a BBC.
A BBC csütörtöki tudósítása szerint a Fülöp-szigeteken eddig 21 halottról tudnak, akik a hatalmas esőzéseknek és az ezek miatt kialakult földcsuszamlásoknak estek áldozatul. Tajvanon eddig három elhunytról tudni, de mindkét szigetországban emelkedhet az áldozatok száma. A trópusi ciklon legnagyobb áldozata félő, hogy a környezet lesz, ugyanis a vihar során elsüllyedt az MT Terra Nova nevű tankerhajó a Manilai-öbölben, ami 1,5 millió liter ipari olajat szállított. Ha ennek a szivárgását nem sikerül megállítani, abból hatalmas ökológiai katasztrófa lehet.
Mi lesz a tankerral?
A filippínó hatóságok versenyt futnak az idővel jelenleg. A helyzet nem rózsás, az időjárás még viharos, és a parti őrség már detektált egy 4 kilométer hosszú olajfoltot, amit jelentősnek mondtak. A Manilai-öböl partvidéke sűrűn lakott, beépített, plázák, üdülő- és kaszinóvárosok és persze halászfalvak pettyezik. A hajóroncs Bataan partjaihoz van egyébként a legközelebb (az Egyesült Államok egyik legsúlyosabb vesztett csatája itt zajlott a japánok ellen a második világháborúban).
A hatóságok több hajóval vesznek részt az – orral egyébként a tengerből kiálló – Terra Nova mentési munkálataiban, többféle olajfogó berendezést telepítettek. A legénység 16 tagját sikerült kimenteni a vízből, egy embert keresnek. A legfrissebb pénteki információk szerint az eddigi olajfolt a hajó motorjából származott, nem a raktérben szállított olaj szivárog. Mindenesetre szakértők szerint ha megsérülne jobban a tanker, akár Manilát is megbéníthatná a fővárost elérő szennyezés.
Mivel a Terra Nova 34 méter mély tengerfenéken nyugszik, könnyebb lesz az olaját átfejteni, amivel jó esetben egy hét alatt végezhetnek.
Mit okozott Gaemi?
A Fülöp-szigetek fővárosának, Manilának a nagy része még csütörtökön is víz alatt állt a CNN szerint. Mintegy 600 ezer ember kényszerült otthona elhagyására a szigetcsoporton Carinának nevezett Gaemi miatt (mi maradunk a nemzetközi híradásokban inkább használt utóbbi név mellett). A több mint 300 milliméter eső megbénította Luzon szigetét, pedig a Gaeminek csak a széle érintette a főszigetet (nem úgy, mint Tajvant, amire lejjebb kitérünk).
Manilából számos olyan felvétel érkezett, amin emberek mellkasig érő vízben botorkálnak az utcákon, vagy csónakokon mentik magukat és családtagjaikat. A CNN olyan esetekről is írt, hogy egyesek a (valószínűleg nem áram alatti) légkábelekbe kapaszkodva másztak az utcák felett. A 13 milliós megapolisz sok lakója a háza tetején várta kimentését. Egy tisztviselő azt mondta:
„Senki sem volt felkészülve erre, még ha számítottunk is a tájfunra, nem jósolhattuk volna meg az eső mennyiségét.”
Carlito Pagaduan, egy Ilocos Sur tartománybéli lakos arról beszélt a CNN-nek, hogy akkumulátorokkal próbáltak áramot tartalékolni a várható kimaradások ellenére, de azok is hamarosan lemerülnek. Pagaduan megúszta, hogy az árvíz elöntse a lakását, bár föl voltak készülve az evakuációra.
Manila egyik legnagyobb elővárosát, Quezon Cityt is elöntötte a bibliai ár, a városvezetés szerint 55 ezer embert evakuáltak. A Vöröskereszt adományozási kampányt indított. Drámai felvételek keringenek arról is, ahogy egy hídnak ütköznek elragadott bárkák egy túláradt folyón.
Tajvanon a BBC szerint volt olyan régió, ami ezernél több milliméter esőt kapott másfél nap alatt, a rekord Kaohsziung városáé lett 1350 milliméterrel (összehasonlításul: ez nincs messze Magyarország történetének legnagyobb évi csapadékösszegétől, 1554,9 millimétertől, amit 2010-ben mértek Lillafüreden). Nyolc éve nem csapta meg Tajvant ilyen erős tájfun. A három meghalt személy mellett 9 mianmari tengerészt is kerestek, akik a tanzániai zászló alatt közlekedő Fu-Shun nevű hajója a Tajvani-szorosban került bajba, és süllyedni kezdett. Hárman közülük élve partra tudtak érni, a többieket még nem találják. Mentőcsónak nem volt a hajójukon, a mentőmellény miatt tudtak túlélni. További öt hajó sodródott partra a tájfun során Tajvanon.
A CNN megjegyzi, Tajvanon egy hármas erejű hurrikánnak (ötös skálán) felelt meg Gaemi, amikor partot ért.
Mit tartogat a jövő?
A Fülöp-szigetek számára nem sok jót, a túlzott urbanizáció, a sűrűn beépített, népes városok és az éghajlatváltozás főleg a szegényebb rétegekre veszélyesek. A szigetcsoportot évi több tájfun éri el, ezeknél rendre kiderül, a hatóságok nincsenek rájuk megfelelően felkészülve. Emlékezetes katasztrófa volt a Rai (helyben Odette) ciklon, ami 5-ös erejű hurrikánnak felelt meg, és mintegy 200 ember halálát okozta a Siargao-szigeten. Előtte a Haijan tájfun 2013-ban 6000-nél is több embert ölt meg.
E ciklonok főleg az alacsonyan fekvő, tengerparti területeket veszélyeztetik, az áradások és vihardagályok kombinációja végletes helyzeteket eredményez. Egy tavalyi kutatás szerint ha így megy tovább a tengerszint-emelkedés, akkor Ázsia legnagyobb városainak jelentős része víz alá kerül 2100-ra. Ezért a Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand (becenevén Bongbong) Marcos pár napja egy beszédében az árvízvédelmet nevezte egyik legfontosabb feladatának, megemlítve, hogy több mint 5500 vonatkozó projektet fejeztek már be, több esetben még zajlanak a munkálatok.