Izrael újabb területeket hasít ki Ciszjordániából
2024. július 4. – 21:49
Újabb 12,7 négyzetkilométert sajátít ki Izrael Ciszjordániából egy szerdán nyilvánosságra került kormánydöntés szerint – közölte a Békét Most civil szervezet. Ez az elmúlt harminc év legnagyobb egyben végrehajtott kisajátítása.
Az izraeli építési hatóságok újabb 5300 ciszjordániai telepeslakás felépítését és több mint ötszáz, már felépült lakás értékesítését hagyták jóvá szerdán és csütörtökön – írja az MTI. Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, egyúttal a védelmi minisztériumon belül Ciszjordániáért felelős miniszter a Makor Rison című jobboldali újság hírportálja szerint kijelentette: „Építjük és fejlesztjük a telepeket – és elejét vesszük a palesztin állam létrejöttével jelentett veszélynek. A múlt héten öt stratégiai területen fekvő telepet, köztük Avitart vittük jóváhagyásra a kabinet elé, és ehhez adjuk hozzá több ezer lakás engedélyezését, valamint több tízezer holdnyi föld államosítását.”
A Szmotrics hivatalba lépése óta eltelt mintegy másfél évben összesen 21 700 ciszjordániai lakás felhúzását hagyták jóvá, és körülbelül 2600 lakás eladását engedélyezték. Előzőleg, a 2020 elejétől 2022 végéig tartó három év alatt kevesebb mint 20 000 lakás felépítését tették lehetővé.
A miniszter kijelentette: „Ez egy integrált és hatalmas művelet, amelynek célja a palesztin államról szóló terv meghiúsítása. Mindig, de a mai időkben különösen elkötelezettek vagyunk ennek a területnek a fejlődése mellett, és kisiklatjuk azt a diskurzust, amely a terrorizmust jutalmazó palesztin államról szól.”
A kisajátítások lényege, hogy Izrael fokozatosan elveszi a Ciszjordániában élő palesztinok földjeit, és izraeli telepeket épít a helyére. A mostani kisajátítás olyan területeket érint, amelyek egy Ciszjordániát kettévágó izraeli folyosó létrehozásához szükségesek. Civil szervezetek szerint ha teljesen kettévágják Ciszjordániát, nehezebb lesz létrehozni Palesztina államot.
Egy másik ország területének elfoglalása és azon települések felépítése nemzetközi jogba ütközik, a ciszjordániai izraeli telepeket ennek megfelelően sok ország illegálisnak tekinti. Márciusban Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta: a területkisajátítások „kontraproduktívak” a tartós béke szempontjából.