Kémek napjai: a lengyeleknél poloskát találtak, a briteknél katonafizetéseket hekkeltek
2024. május 7. – 19:56
Poloskákat találtak egy olyan teremben, ahol a lengyel kormánytagok készültek összeülni – írja a BBC News. Általában a miniszterelnök hivatalában, Varsóban szoktak összegyűlni, de egy gazdasági konferencia miatt a sziléziai iparvidék szívében, Katowicében találkoztak. Jacek Dobrzynski, a biztonsági szolgálatok szóvivője az X mikroblogon azt írta,
„az Állami Védelmi Szolgálat, együttműködésben a Belbiztonsági Ügynökséggel észlelt és leszerelt eszközöket, amik lehallgatásra használhatók”.
Az eszközöket az ülés előtt, a terem átfésülésekor találták meg, egyelőre nem tudni, kik helyezték el őket. A tervezett kormányülés a történtek ellenére lezajlott e helyen. Alicja Waliszewska régiós szóvivő azt mondta, lehet, hogy csak a terem régi kommunikációs rendszerének elemeit érezték gyanúsnak a szolgálatok.
Egy másik ügyet is említ a BBC: egy lengyel bíró, Tomasz Szmydt menedékkérelemért folyamodott Belaruszban, Donald Tusk kormányfő szerint e bírónak titkosított iratokhoz volt hozzáférése. Szmydt egy minszki sajtótájékoztatón azt mondta, azért tette ezt, mert szerinte háborúba torkollhat, hogy Lengyelország így bánik Belarusszal és Oroszországgal. Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter az X-en nyersen reagált e szavakra:
„Áruló. Csak az a kérdés, mióta.”
A BBC megjegyzi, Lengyelország ellen kifejezetten erőteljesen kémkednek ellenfelei, főleg a 2022-es ukrajnai orosz invázió óta, hisz akkortól vált a NATO-tag állam az Ukrajnába áramló humanitárius és katonai segélyek elosztópontjává. Előző hónapban is elfogtak több embert a lengyel szolgálatok, akik az ukrán határhoz közeli, az utánpótlásban jelentős szerepet játszó Rzeszow-Jasionka reptéren kémkedtek.
A briteknél a hekkerek kémkedtek
Kedden Nagy-Britanniában is hírszerzési botrány robbant, kiderült, hogy valószínűleg kínai hekkerek fértek hozzá a brit hadsereg bérszámfejtéséhez – írja a BBC News. Grant Shapps védelmi miniszter a parlamentben csak valamely „rosszindulatú szereplőt” említett, ahogy Rishi Sunak sem nevezte meg Pekinget, de néhány képviselő igen. A kínaiak azonban hamar „kitalált és rosszindulatú rágalmazás”-nak nevezték a vádakat.
A brit haderő (ebbe beleértve a haditengerészetet és a légierőt is) tagjainak bérezési adatait – sok más személyes adattal együtt – egy szerződött partner kezeli. Heves kritikák is érték kormánytagok részéről a meg nem nevezett céget, így ezek után nem lenne csoda a szerződés felülvizsgálata. A katonáktól már elnézést kért a brit védelmi minisztérium, megemlítve, lehet az eset miatt pár napos csúszás a bérek utalásában.