Netanjahu letartóztatástól tart, Mahmúd Abbász szerint csak az amerikai kormány mentheti meg Rafahot
2024. április 28. – 16:35
- A Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint a háború palesztin halálos áldozatainak száma 34 388-ra nőtt, a Hamász október 7-i terrortámadását követő Izrael offenzívában a halálos áldozatok mellett eddig 77 575 ember sérült meg Gázában. A minisztérium szerint a harcok az elmúlt 24 órában 66 ember életét követelték és 138 ember sérült meg.
- Csak az Egyesült Államok tudja elérni, hogy Izrael ne támadja meg a Gázai övezet déli határán lévő Rafah várost – jelentette ki Mahmúd Abbász palesztin elnök, aki szerint a támadásra napokon belül számítani lehet, az pedig a palesztin lakosság nagy részét menekülésre kényszerítheti az övezetből. A Ciszjordániát ellenőrzése alatt tartó Palesztin Hatóság vezetője a szaúdi fővárosban, Rijádban a Világgazdasági Fórum rendkívüli ülésén szólalt fel. Abbász azt is elmondta, aggódik amiatt, hogy amint Izrael befejezi gázai hadműveletét, megpróbálja majd a ciszjordániai palesztin lakosságot is Jordániába kényszeríteni.
- Izrael hajlandó meghallgatni az amerikai kormány aggályait a Rafah ellen tervezett offenzívával kapcsolatban – ezt John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője jelentette ki vasárnap. Kirby azt is mondta, hogy az izraeli hadsereg elkezdte teljesíteni a Joe Biden amerikai elnök felé tett vállalásait, miszerint lehetővé teszi, hogy segélyszállítmányok érkezzenek Gáza északi részére. (BBC)
- Vasárnap telefonon beszélt egymással Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök. Biden és Netanjahu a humanitárius segítségnyújtás fokozásáról is beszélt, melynek során Biden hangsúlyozta, hogy a humanitárius segítségnyújtás fontosságát Gázában. együttműködésben. A vezetők Rafahról is tárgyaltak, és Biden jelezte: álláspontja változatlan, azaz világos és végrehajtható tervet szeretne látni arra vonatkozóan, hogyan védenék meg a civileket Rafahban.
- Vasárnap a World Central Kitchen segélyszervezet bejelentette, hogy egy hónappal a szervezet tagjait ért halálos izraeli légicsapás után ismét visszatér a Gázai övezetbe. „Végső soron úgy döntöttünk, hogy muszáj folytatnunk az emberek élelmezését” – közölte a szervezet, hozzátéve, hogy 276 járművel és 8 millió adag élelemmel készen állnak átlépni a rafah-i átkelőt. Április elején nemzetközi felháborodást váltott ki, hogy az izraeli hadsereg egy dróntámadás során lebombázta a szervezet segélykonvoját, meggyilkolva a WCK hét munkatársát.
- Az izraeli sajtó beszámolói szerint Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök komolyan aggódik, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság hamarosan letartóztatási parancsot adhat ki ellene és más izraeli politikai és katonai vezetők ellen. A 12-es csatorna beszámolója szerint a miniszterelnök nemrég rendkívüli megbeszélést is tartott stábjával a témában. Netanjahu pár napja arról beszélt, hogy bár a hágai bíróság döntései nem befolyásolhatják az izraeli offenzívát Gázában, a testület veszélyes precedenst teremthet. Izrael nem ismeri el a hágai bíróságot, amelynek viszont 2015 óta a palesztin területek is tagjai, így a testület korábban már kijelentette, hogy joga van eljárni a Gázai övezetben és Izraelben történt nemzetközi jogsértések ügyében.
- A Hamász képviselői hétfőn Kairóba utaznak, hogy egy lehetséges tűzszünet feltételeiről tárgyaljanak az izraeli kormány képviselőivel. A tárgyalások előtt a Hamász eljuttatta javaslatát az izraeli félnek, az egyiptomi fővárosban erről tárgyalnak majd.
- A hétvégén is folytatódtak a gázai háború elleni diáktüntetések az Egyesült Államokban. A tiltakozó akciók a fővárost sem kímélték, tüntető diákok a Fehér Ház előtt várták a Fehér Házi Tudósítók Egyesületének éves vacsorájára érkező hírességeket és újságírókat.