Magyarok is részt vesznek az ezer méter mélyen rosszul lett barlangkutató törökországi mentésében
2023. szeptember 6. – 13:40
A Törökország déli részén található Morca-barlangot kutató, magyar részvétellel zajló nemzetközi expedíción rosszul lett egy 40 éves amerikai barlangkutató. A férfinak súlyos bélrendszeri vérzése van, a nagyjából 1050 méter mélyen lévő táborhelyet képtelen egyedül elhagyni. Mentése egy szervezett akció keretében zajlik, ebben részt vesz a Magyar Barlangi Mentőszolgálat is – derül ki oldalukról.
A mentést a török szervezetek vezetik, az Európai Barlangi Mentők Szervezete pedig koordinál. Az európai szervezet szerint a leggyorsabban mobilizálható csapat, ami ilyen extrém mélységbe képes lejutni és dolgozni is, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat, így vasárnap őket riasztották. A négyfős csapat a TEK-kel együttműködve már vasárnap elkezdte a mentés előkészítését.
Feladatuk, hogy a sérült szakszerű vizsgálatát elvégezzék, első ellátását megkezdjék, ezt időközben meg is kezdték. Munkájukat nehezíti, hogy a sérült amerikai extrém mélységben van: csak a lejutás egy egész napot vett igénybe.
A keddi beszámolójuk szerint a kezeléseknek eddig kevés eredményük volt: a gyógyszeres ellátás mellett vértranszfúziót is kapott a súlyos, életveszélyes állapotban levő sérült.
Azt írták, hogy a férfi állapota a kivérzéses sokk állapota felé mutat. A magyar barlangi mentők második hulláma kedden érkezett a barlang bejáratához, ők további vérrel és fagyasztott vérplazmával indultak a sérült felé vezető, közel egynapos útra.
Jelenleg a mentésben a török vezetés alatt álló nemzetközi kutatócsapat tagjai, két bolgár és a kilenc magyar barlangi mentő vesz részt. A világ barlangi mentéseinek történetében eddig a rekordot 2014-ben a németországi Riesending-barlangban hajtották végre 1000 méteres mélységben: itt egy koponyasérült kutatót 700 ember 11 napi megfeszített munkájával sikerült a felszínre juttatni. A mostani sérült ennél valamivel mélyebben van, nagyjából 1050 méter körül.