Szétszabdalták a polip karjait – lecsaptak a calabriai maffia több mint száz tagjára
2023. május 3. – 11:25
A német és az olasz rendőrség több mint száz embert letartóztatott le az 'Ndrangheta maffia elleni összehangolt akció során, írja a Reuters a két ország hatóságainak tájékoztatása alapján.
Hosszú a gyanúsítottak bűnlajstroma: pénzmosás, adócsalás, csalás, kábítószer-csempészet, fegyverkereskedelem is szerepel rajta, mindezt bűnszervezetben követték el a rendőrség szerint. A nyomozásban a belga, a francia, a portugál és a spanyol hatóságok is részt vettek.
A calabriai gyökerű 'Ndrangheta a világ egyik legnagyobb bűnszervezetévé vált az elmúlt években, a Cosa Nostránál is erősebb maffiacsoportként tartják számon.
A letartóztatásokat egy hároméves nyomozás előzte meg, amit Eureka-műveletnek neveztek el. Az összegyűjtött bizonyítékok szerint a bűnözői csoport 2019 októbere és 2022 januárja között csaknem huszonöt tonna kokaint csempészett Nyugat-Európába.
Az MTI szerint az eljárás egyik fő kiindulópontja egy 2019 júniusában a belgiumi Gentben indított nyomozás, amely egy calabriai származású család ellen irányult. Az apa és két fia hivatalosan egy pizzériát üzemeltett a városban, de többször a hatóságok látókörébe kerültek kokainkereskedőkkel folytatott kapcsolataik miatt. A belgiumi nyomozással egy időben Calabriában egy testvérpárra figyelt fel a rendőrség, akik megmagyarázhatatlanul sok pénzt fektettek be, egyebek mellett vendéglátóipari vállalkozásokba Németországban és Argentínában.
Az olasz és a belga hatóságok összevonták az ügyeket, és fokozatosan feltárult előttük egy szerteágazó családi hálózat, amelynek központja egy calabriai falu, San Luca volt.
A beszámolókban kiemelték, hogy a nyomozásban fontos szerepük volt mobiltelefonra fejlesztett titkosított kommunikációs hálózatoknak, amelyek használatához a szolgáltatással együtt értékesített különleges készülék, úgynevezett kriptomobilra van szükség. A 'Ndrangheta tagjai korábban akár több száz kilométeres utakra is vállalkoztak, hogy ügyeiket ne telefonon kelljen megbeszélni egymással, ami nagyban megnehezítette a bűnüldöző hatóságok dolgát.
A lehallgathatatlannak tartott kriptomobilok megjelenésével viszont egyre inkább rászoktak a telefonálásra és üzenetküldésre, és a személyes kapcsolattartás lehetőségét a koronavírus-világjárvány is korlátozta. Így amikor az európai biztonsági szervek feltörték az EncroChat és a SkyEcc nevű kriptoszolgáltatásokat, betekinthettek a 'Ndrangheta-klánok tevékenységébe.