11 éves koráig nem beszélt, 18 éves koráig nem írt és olvasott, 37 évesen a Cambridge Egyetem professzora lett
2023. február 28. – 15:30
Jelentős késéssel tanult meg beszélni, írni és olvasni is, 22 éves korára mégis eljutott odáig, hogy eldöntötte, nem elégszik meg egy diplomával. Jason Arday végül neveléstudományból doktorált, 37 évesen a Cambridge Egyetem legfiatalabb fekete bőrű professzora lesz – írja a BBC.
Arday London délnyugati részén, Claphamben született. Fiatalkorában autizmussal diagnosztizálták, 11 éves koráig egyáltalán nem tudott megszólalni, 18 éves koráig pedig írni és olvasni sem tudott megtanulni. Végül a mentora segítségével a tízes évei végére eljutott odáig, hogy beiratkozhasson a Surrey Egyetemre, ahol testnevelésből és neveléstudományból szerzett diplomát.
22 évesen pedig úgy döntött, belevág a posztgraduális tanulmányokba is. Bár elmondása szerint eleinte egyáltalán nem volt könnyű dolga, mivel pont az alapokat nem tanulta meg, a tanulmányait ezért sokáig kegyetlenül szétszedték és visszadobták a professzorai, ami szerinte „már-már vicces” volt, és kifejezetten élvezte.
Arday napközben testneveléstanárként dolgozott az egyetemen, az éjszakáit pedig szociológiai tanulmányok magolásával és az íráskészsége fejlesztésével töltötte. Végül két mesterdiplomát és egy PhD-t szerzett neveléstudományból.
2018-ban jelent meg az első oktatásszociológiai publikációja, és a Roehamptoni Egyetemen szerzett vezető oktatói állást, majd a Durhami Egyetemen helyezkedett el docensként. 2021-ben a Glasgow-i Egyetem Neveléstudományi Karán lett professzor. Akkor ő volt az Egyesült Királyság egyik legfiatalabb professzora.
A 37 éves férfit március 6-án fogják hivatalosan kinevezni a Cambridge Egyetem oktatásszociológia professzorává, ő lesz a neves intézmény legfiatalabb fekete bőrű professzora.
Arday szerint a fejlődésében sokat segítette az édesanyja, aki gyerekkorában nagy hangsúlyt fektetett a zenei nevelésére, hogy így segítse a kommunikációs képességei fejlődését. Szerinte már fiatalkorában is kritikusan szemlélte az őt körülvevő világot, és mivel London szegregált kerületében nőtt fel, a szociális problémák iránt is hamar kialakult az érzékenysége, ezért döntött úgy, hogy szociológiával és az etnikai kisebbségek felsőoktatásban való reprezentáltságával fog foglalkozni.
A Cambridge Egyetemen jelenleg öt fekete bőrű professzor dolgozik. A Felsőoktatási Statisztikai Ügynökség adatai szerint 2021-ben az Egyesült Királyság több mint 23 000 egyetemi professzora közül mindössze 155 volt fekete bőrű.