Hadifoglyok és a szétlőtt városokban túlélni próbáló civilek – az orosz–ukrán háború 69. napja képekben
2022. május 3. – 21:19
frissítve
Hosszas próbálkozás után a hétvégén végre sikerült evakuálni a mariupoli Azovsztal acélgyárban rekedt civilek egy részét, de még így is százak lehetnek a bunkerrendszerben. Megpróbáltatásaiknak még nincs vége, a hírek szerint az oroszok újra támadják a hatalmas üzemet. Más ukrajnai városokban sem volt kegyesebb az emberekkel a háború, vértócsák és szétlőtt házak jelzik a pusztítást. Képes összefoglalónk az orosz–ukrán háború 69. napjáról.
A mariupoli körzetből érkező menekültek egy Zaporizzsjában kialakított ideiglenes befogadóállomáson.
Hétvégén a háború során először nyílt humanitárius folyosó az Azovsztal acélgyár bunkerrendszerében ragadt civileknek. Ez azután történt, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkár kedden Moszkvában bejelentette, a szervezet „készen áll arra, hogy teljes mértékben mozgósítsa emberi és logisztikai erőforrásait, hogy segítsen életeket menteni Mariupolban”. A civileket szállító buszok kedden biztonságban megérkeztek Zaporizzsjába. Ettől függetlenül még több százan lehetnek a hatalmas üzem alatti pincékben. „Folyamatosan bombázták a gyárat. Vadászgépeket is használtak. Amikor evakuáltak minket, minden nyugodt volt, de azért ijesztő volt, mert az elmúlt két hónapban megállás nélkül lőttek minket, a tengerről, a levegőből és nagy rakétákkal” – mesélte egy túlélő.
Orosz és ukrán források szerint a civilek evakuálása után újrakezdődtek a harcok a gyárnál. Az Azov-ezred egy tisztje azt mondta a CNN-nek, az oroszok harckocsikkal rohamozzák a város egyetlen ukrán kézen lévő területét.
Ukrán hadifoglyok egy Harkiv környéki táborban.
Az ukrán fegyveres erők – nyugati, független forrás által meg nem erősített – közlése szerint az elmúlt nap folyamán 12 orosz támadást vertek vissza Luhanszk és Donyeck térségében, és hét támadó drónt is lelőttek. Az ukrán jelentés kitér arra is, hogy vannak arra utaló jelek, hogy az orosz hadsereg távolabbi készletekből tölti fel a fronton elszenvedett veszteségeit, az információik szerint április 27. és május 2. között 17 harckocsit és 60 BMP-1-es gyalogsági harcjárművet vontak ki a tárolókból a Voronyezsi terület Bohucsar városában, amelyeket a keleti frontra vezényeltek.
Bombázás érte a donyecki régiót, a támadásban tízen meghaltak és 15-en megsebesültek. Az oroszok a kelet-ukrajnai Avgyiivkában található vegyi üzemet lőtték.
Mariupoliak főznek egy társasház lépcsőházában.
A 61 éves Ljubov Lenko a csernyihiv régióban található otthona előtt.
Kilőtt orosz tank tornya az aszfaltba fúródva Zaliszjában.
A londoni kormányfői rezidencia, a Downing Street 10. által közreadott képen Boris Johnson brit miniszterelnök videókapcsolaton keresztül szólalt fel a kijevi parlamentben 2022. május 3-án. Johnson arról beszélt, hogy a Nyugat nagy hibát követett el 2014-ben, hogy nem segített Ukrajnának, mikor Oroszország annektálta a Krím félszigetet. Putyin az Ukrajna elleni támadással saját katasztrófájának ágyazott meg. Ellenállásukkal pedig az ukránok nemcsak a „21. század legnagyobb fegyveres hőstettét” hajtották végre, hanem leleplezték az orosz diktátor „történelmi ostobaságát”. Bejelentette, hogy egy 300 millió fontos (136 milliárd forintos) segélycsomag keretében küldenek Ukrajnába többek között légvédelmi és hadihajók ellen bevethető rakétákat, páncélozott járműveket, drónokat és éjjellátó készülékeket is.
Macska egy mariupoli ház bejárata előtt. Az ajtón az orosz hadsereg által használt jelzés és egy felirat: Itt emberek élnek.
Ivóvízért állnak sorban Mariupolban, ahol szinte teljesen megsemmisült az infrastruktúra. A hetekig ostromlott kikötővárosban még körülbelül 100 ezer civil lehet.
A 60 éves Antonia (középen) áll egy szverodonyecki ravatalozó előtt, ahol dolgozik, és két szomszédjával együtt itt is élnek, mióta otthonuk megsemmisült.
Vérfolt a járdán a harkivi vidámparkban, miután bombatámadás érte a parkot.