
Nagyon furcsa pályázat jelent meg az Elektronikus Értékesítési Rendszeren, ahol a felszámolás alá került cégek megmaradt vagyonelemeit árverezik el. A kiírás szerint 515 ezer forintért bárki megvehet egy 25 milliós követelést, amit az adós állítólag nem is vitat.
- A pénzzel az érintett cég, a Szamosnet Kft. korábbi ügyvezető-tulajdonosa tartozik a vállalatnak, de a felszámolónak eddig nem sikerült behajtania a kintlévőséget, ezért próbálja most másnak átadni a lehetőséget ötvenedáron.
Előzmények: a Szamosnet egy ideig viszonylag jól menő internetszolgáltató volt, amely saját honlapja szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közel 60 településén biztosított vezeték nélküli és kábeles, széles sávú internet-hozzáférést. A vállalat egy ideig kábeltévé-szolgáltatást is nyújtott, ám ezzel felhagyott.
- Néhány erős év után azonban a társaság a 2010-es évek végén megroppant. A cég 2021 óta beszámolót sem adott le, 2023 végén pedig felszámolás alá került.
Számokban: a Szamosnet a csúcson, 2015-ben közel 300 millió forintos árbevételt ért el, és abban az évben ennek több mint fele profitként is megmaradt.
- Ez volt azonban az egyetlen olyan év, amikor a vállalat érdemi nyereséget tudott kimutatni. A cég sokáig nullszaldó körül mozgott, 2019 után pedig pénzügyi helyzete fokozatosan romlani kezdett, és három év alatt több mint negyedmilliárd forintos veszteséget hozott össze.
- A romló eredmények miatt a társaság egyre több pénzzel tartozott hitelezőinek. Az utolsó évben, amelyről beszámolt, már több mint 360 millió forint tartozása volt, amiből ráadásul 108 milliót egy éven belül kellett volna kifizetni.
Alulnézet: a cég összeomlásában szerepet játszhatott egy elbukott uniós pályázat is. A Szamosnet még 2016-ban a Digitális Magyarország program részeként nyert el 856 millió forint támogatást egy egymilliárdos informatikai-távközlési beruházáshoz.
- A projekt keretében a fehérgyarmati járás 41 településén kellett volna 160 kilométeres optikaikábel-gerinchálózatot kiépíteni 2018 végéig. Az akkori híradások szerint ezzel csaknem tízezer háztartás számára vált volna elérhetővé a korábbinál sokkal gyorsabb internet.
- A fejlesztés azonban ebben a formában a jelek szerint meghiúsult. Bár az érintettek nem verték nagydobra, a beruházás szerepel a pályázati portálon azon a listán, amelyen a szabálytalanságokat összesítik.
- Eszerint a „határidők nem tartása” miatt a támogatói okiratot visszavonták, és emiatt a megítélt összeget sem lehetett lehívni (xls).
Mi várható? Ilyen előzmények után hirdette meg most a cég felszámolója azt a 25,7 millió forintos követelést, amely a Szamosnet – kiírásban nevesített – korábbi ügyvezető-tulajdonosával szemben áll fenn. Frissítés: a cég kettős ügyvezetéssel működött, a tartozás csak az egyik ügyvezetőt érinti.
- A felszámoló arról tájékoztatta az érdeklődőket, hogy „a rövid lejáratra adott kölcsönöket 2024. június 7. napján felmondta. A kötelezett a fizetési felszólításra tett válaszában a követelés fennállását nem vitatta, azonban a visszafizetés mind a mai napig nem történt meg.”
- Kifejezetten meglepő lenne, ha a történet azzal záródna, hogy bárkinek sikerül behajtania a 25 milliós összeget. A követelés kikiáltási ára ugyanis elég jól beárazza ennek valószínűségét.