A nyalókendő kiválóan véd az orális szex közben terjedő betegségektől, de sokan cikinek érzik
2024. december 7. – 19:17
frissítve
A Nődokik nevű Instagram-oldalon nemrég jelent meg egy videó az orális nyalókendőről. Az oldalt három szülész-nőgyógyász működteti, akik videós tartalmakban beszélnek nőket érintő témákról és szakmai érdekességekről 65 ezret számláló követőtáboruknak.
Dr. Czébely-Lénárt András az említett videóban arról beszél, hogy a szexuális úton terjedő fertőzéseket nemcsak hüvelyi közösülés, hanem orális szex közben is el lehet kapni. „Több tanulmány is foglalkozott már azzal, hogy chlamydia, a gonorrhea, de még a HPV is meg tud telepedni a garat nyálkahártyáján” – mondja a szülész-nőgyógyász. Itt kerül képbe az orális nyalókendő, ami az óvszerhez hasonlóan védelmet nyújthat a különböző fertőzések ellen szex közben.
A szexshopokban beszerezhető latexből vagy poliuretánból készült, vékony, hálószerű kendő (angolul dental dam) használata nem egy nagy truváj. Az ember kiveszi a csomagolásból, majd síkosító használata után a megfelelő helyre teríti orális vagy anális szex előtt, az esemény után pedig kidobja a kukába. Ha nincs kéznél orális nyalókendő, de mégis szeretnénk megfelelően védekezni, akkor egy olló segítségével óvszerből is készíthetünk egyet. És ahogy ma már szinte mindenből, ebből a szexkellékből is lehet ízesítettet kapni: például epreset, vaníliásat, banánosat és mentolosat is.
Az orális nyalókendő nem új találmány. 1864-ben Dr. Sanford Barnum találta fel, hogy a fogászati műtéteknél elkülöníthetővé tegyék a nyáltól az egyes fogakat. A lepedőt több mint száz éven át csak fogászati eljárásoknál használták, az AIDS-járvány idején azonban már a védekezéshez is bevetették: az 1980-as évek biztonságos szexről szóló kampányaiban már szó esett az orális nyalókendőről. Egy évtizeddel később az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlására kanadai és ausztrál női börtönökben be is vezették a használatukat.
Dr. Tisza Tímea, a Magyar STI Társaság elnöke, bőr- és nemigyógyász szakorvos úgy látja, hazánkban a nyalókendő használata abszolút nem terjedt el.
„Az emberek cikinek tartják, ezért nem használnak óvszert sem orális szex közben, csakhogy volt már arra példa, hogy egy páciens ilyen módon kapta el a szifiliszt. De szintén kevésbé ismert védekezési lehetőség a női óvszer is.”
Dr. Tisza Tímeát a védekezési módszerek mellett a leggyakoribb nemi betegségekről, azok tüneteiről és kezelési módjaikról is kérdeztük.
Elég egy olyan partner, aki nem tudja magáról, hogy fertőzött
Sokan még 2024-ben is falakba ütköznek, ha a szexről szeretnének őszintén és szabadon beszélni, így nem meglepő, hogy a nemi betegségekről is igen kevés szó esik. Dr. Tisza Tímea szerint ennek alapvetően két oka van. „Egyesek a mai napig azt hiszik, hogy csak a rosszéletű nők és férfiak fertőződhetnek meg. Pedig elég egy olyan partner, aki nem tudja magáról, hogy fertőzött, és máris megvan a baj. Viszont ma már talán kevésbé jár együtt megbélyegzéssel és kirekesztéssel, ha az illetőről kiderül, hogy valamilyen nemi betegséggel küzd. Évtizedekkel ezelőtt még válópereket adtak be emiatt, és ujjal mutogattak a fertőzöttekre.”
Dr. Tisza Tímea szerint kevesen vannak azok, akik a túlfűtött pillanatban képesek mérlegelni, gondolkodni és a védekezésre is figyelni, ami nemcsak a nem kívánt terhességek megelőzése, hanem a nemi betegségek elkerülése miatt is fontos. „Az emberek többsége úgy gondolja, ha megfertőződnek, akkor majd elmennek orvoshoz és megoldódnak a problémák, de ez nem ilyen egyszerű. Például
a gonorrhoea-baktériumnak (tripper vagy kankó) olyan új fajtái jelennek meg Európában a szexturizmus miatt, amikkel szemben lassan hatástalanná válnak a ma ismert ellenszerek”
– teszi hozzá a szakértő.
Sok esetben a fertőzöttek eleinte vagy hosszabb ideig, akár évekig is tünetmentesek lehetnek. Ezért is használják az elmúlt években a nemi betegség kifejezés helyett inkább az STI betűszót, vagyis a sexually transmitted infections, magyarul a szexuális úton terjedő fertőzések megnevezést. Hiszen a legtöbbször nem panaszos betegekről van szó, hanem tünetmentes fertőzöttekről.
Főleg nemi úton terjednek, de egyes kórokozók egy szenvedélyesebb csókkal is átadhatók
A szakértő azt mondja, több mint harminc kórokozó terjedhet nemi úton. Ezek közül a WHO szerint a nyolc leggyakoribb közé tartozik a szifilisz (más néven vérbaj), gonorrhoea (tripper, kankó), a chlamydia fertőzés és a trichomoniázis. Ez a négy gyógyítható, a többi azonban csak kezelhető. „A másik négy vírusos fertőzés a nemi szervi herpesz, a humán papillomavírus (HPV) fertőzés, a vírus hepatitis B és a HIV, ami az AIDS betegséget okozza” – fejti ki Dr. Tisza Tímea.
A szakértő hozzáteszi, hogy ezek a fertőzések szexuális érintkezéssel terjednek. „Ez alatt a védekezés, azaz óvszer és nyalókendő nélküli hüvelyi, orális és anális szex egyaránt értendő. Vannak olyan kórokozók is, amik egy szenvedélyesebb, nyálas csókkal is átadhatóak. Például a szifiliszt, de akár a torokban megtelepedő gonorrhoea-baktériumot is el lehet kapni. De kevésbé jellemző, hogy ezeket a betegek csókolózás útján kapják el” – magyarázza Dr. Tisza Tímea.
Szemölcsök, gyulladások, laphámrákok
Ahányféle fertőzés létezik, annyira sokfélék a tünetek is. A szakértő azt mondja, a kórokozók egy része sebet, fekélyt okoz a szervezet azon részében, ahol bejutottak a testbe, amitől a közeli nyirokcsomók is begyulladnak. Ilyen például a szifilisz vagy a nemi herpesz.
Más kórokozók, többek között a chlamydia vagy a gonorrhoea a húgycsőből, méhnyakból, végbélből nyákos vagy gennyes folyást, fájdalmat, vizelet- vagy székletürítési problémákat okoznak. Ezek hatására később gyulladás keletkezhet a méhben, petefészkekben, a herékben, és mellékherékben is. Ezentúl akár meddőséghez is vezethetnek vagy különféle kóros terhességi állapotokhoz, mint a méhen kívüli terhesség, a vetélés vagy koraszülés. A HPV miatt jóindulatú szemölcsök vagy rosszindulatú laphámrákok jelentkezhetnek az intim területeken, valamint a szájüregben is. A hepatitis vírus májgyulladást okozhat, a HIV pedig az immunrendszert támadja, aminek következtében az érintett súlyos fertőzéseket kaphat el, és nem kizárt a daganatos megbetegedés sem.
A közbeszédben hallani olyan téves információkat is, miszerint bizonyos fertőzések esetén csak az egyik nemnél, jellemzően a nőknél jelentkeznek a betegség tünetei. Azonban Dr. Tisza Tímea szerint ez nem így van. A szakorvos azt mondja, nőknél és férfiaknál is előfordulhat, hogy elkapnak valamilyen fertőzést, mégsem észlelnek semmi problémát. „Például a szifilisz miatt kialakuló fekély begyógyulása után lehet, hogy hetekig nem jelentkezik újabb tünet, majd a fertőzés második stádiumában megjelennek a kiütések. Egy HIV-vel, HPV-vel vagy hepatitisszel diagnosztizált páciens hónapokig vagy akár évekig tünetmentes lehet.
A nőknél a gonorrhoea és a chlamydia a méhnyakban megbújva nem okoz panaszt, csak szűréskor derül ki, vagy akkor, ha a nő partnere megfertőződött, de az is lehet, hogy egy akut húgycsőgyulladás kezelésekor észlelik”
– részletezi a szakértő.
Gyermekvállalás előtt is érdemes elmenni szűrővizsgálatra
Most, hogy már ismerjük a fertőzések fajtáit és a tüneteket, térjünk rá arra, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha úgy gondoljuk, megfertőződtünk. Dr. Tisza Tímea szerint
a panaszokkal nemigyógyászhoz kell fordulni, ugyanis egy alapos kikérdezés és vizsgálat után ők tudják pontosan megállapítani, milyen kezelésre van szükség.
A nemigyógyász kenetet vesz, amit ott helyben ki is elemeznek, a vér- és váladékmintákat pedig laboratóriumi vizsgálatokra küldik. A leletek alapján javasolhatnak antibiotikumos kezelést, de az is megeshet, hogy ha HPV-szemölcsökről vagy daganatokról van szó, eszközös beavatkozásra kerül sor. Májgyulladás vagy a HIV okozta súlyosabb betegségek esetén szükséges lehet a kórházi ellátás, amivel az infektológusok foglalkoznak. A kezelések után is mindig ellenőrizni kell, hogy a fertőzés maradéktalanul megszűnt, és az érintett mellett a szexuális partnereknek is át kell esnie egy kivizsgáláson.
Több módja is van annak, hogy megelőzzük a bajt és felhőtlen, ám felelős szexuális életet éljünk. Kézenfekvő megoldás lehetne a hosszú távú, kölcsönösen monogám párkapcsolat vagy a szexuális absztinencia, azaz az önmegtartóztatás, de az előbbi nem mindenkinek adott és főleg nem azonnal elérhető. A hepatitis B, valamint a HPV elleni védőoltásokat már 12-13 éves korban megkapjuk az iskolai orvos rendelőjében. Szintén védelmet nyújt az óvszer, akkor ha megfelelően használjuk, ami azt jelenti, hogy a gumi az aktus elejétől a végéig sértetlen marad. A HIV-fertőzöttek szexuális partnerei megelőzésképpen egy antiretrovirális, azaz vírusellenes szerekből álló kombinált gyógyszert szedhetnek folyamatosan. „A megfelelően kezelt HIV-fertőzöttek vérében egyébként gyakorlatilag nulla a vírusos kórokozók mennyisége, tehát nem is igen fertőznek. Ettől függetlenül állandó óvszerhasználatot javasolunk nekik is” – részletezi Dr. Tisza Tímea.
Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy minden rendben velünk, és semmi nem állja útját a biztonságos együttlétnek, arra a legjobb megoldás a szűrővizsgálat, amiben nemigyógyászok tudnak segíteni. „Kölcsönösen monogám párkapcsolatban elegendő az első védekezés nélküli aktus előtt elmenni szűrésre. Azoknak,
akik váltogatják a partnereiket, és nemigen használnak óvszert vagy nyalókendőt, háromhavonta érdemes elmenni egy kivizsgálásra, így biztosan problémamentesen tud alakulni minden kapcsolat.
Mindemellett a szűrés akkor is ajánlatos, ha valaki gyermekvállalás előtt áll. Ugyanis számos STI kórokozó okozhat teherbeesési nehézséget vagy várandósság alatti szövődményeket, még akkor is, ha tünetmentes az illető.”