Heti Klassz Grafitemberrel: Schiff András a szomszédban meg egy kis umcacca
2024. december 7. – 14:05
Ez itt az én szubjektív klasszikus zenei koncertajánlóm, amivel minden hét végén jelentkezem majd. Olyan eseményekkel, ahová én is elmegyek, vagy épp elmennék, ha tehetném. Az e heti válogatás rendhagyó lesz, hiszen a diótörős-filmzenés koncertek zakatolása közben megérkeztek a jövő év első programajánlatai is. Early birdök, figyelem!
A szomszéd megint hangosan hallgat zenét
Egy igazán puritán koncertnaptár formájában tette közzé a Classic.Esterhazy a 2025-ös programját. Érdemes böngészni a 33 alkalomból álló kínálatot, mert nagyon jó koncertek lesznek, érkezik – a teljesség igénye nélkül –: Schiff András, Antonio Pappano, Giovanni Antonini, Kate Lindsey, Jeanine De Bique, Andre Schuen, Julia Hagen, Sunwook Kim, Maria Dueñas, Janine Jansen, Alexandra Dovgan, a BBC Filharmonikusok, és az Il Giardino Armonico. A sorozat január 19-én kezdődik egy csodás koncerttel, Schiff András két Mozart zongoraversenyt játszik, majd Haydn Esz-dúr szimfóniája hangzik el. A mester partnere a Capella Andrea Barca együttes lesz. Schiff és Barca – egy koncert, ha jó (bocsánat). És amiért mindez már most említést érdemel, az az, hogy december 31-ig még kedvezményes áron érhetők el a jegyek. Sőt, aki nem fél nagyon előrelapozni a naptárában, az további kedvezményeket kaphat.
Mikor? január 19. (vasárnap), 18.00 óra Hol? Esterházy kastély, Kismarton
Händel with care!
Az agyzsibbasztó poénért elnézést, nem én találtam ki. Az eredetileg német, barokk mester sok honfitársunkhoz hasonlóan Angliába ment dolgozni, nem is akármilyen sikerrel. Hatása a klasszikus zenére a mai napig tart, nem véletlenül. A Müpa Maraton idén róla fog szólni, ami a hét legjobb híre volt számomra. A téli hónapokban talán a tartalmas levesek esnek csak olyan jól az embernek, mint a minőségi barokk zene. Ebben nem lesz hiány, az elsővonalbéli zenekarok mellett a pódiumra lépő régizenei együtteseket felsorolni sem próbálom meg. Szerintem nincs még egy ilyen alkalom, hogy ennyire válogatott csapat, ennyire töményen öntse ránk a minőséget. Tessék alaposan áttanulmányozni a programot és válogatni a jobbnál jobb koncertek között. Én már vágom a centit.
Mikor? február 2. (vasárnap), 10.30 – 22 óra Hol? Müpa, Budapest
A hegedű ünnepe
A hangszer iránti elfogultságomat meg sem próbálom leplezni. A Concerto Budapest a hozzám hasonló hegedű-függőknek tesz hatalmas szolgálatot azzal, hogy január 17-19. között idén erre a hangszerre figyel. A sorozat barokkal kezdődik, Bach hegedűversenyeket fog játszani a kiváló Baráti Kristóf és Keller András a Camerata Pelsonoréval. Aztán a gyantapor-koncentráció állandósul három napig, olyan fellépőknek köszönhetően, mint Teo Gertler, Kokas Katalin, Kelemen Barnabás, Džeraldas Bidva, Kelemen Gáspár, Sárközy Lajos, Roby Lakatos, Mariam Abuzahra, Abouzahra Amira, Lilia Pocitari és a mindig elbűvölő Pusker Júlia. Remélem, nem hagytam ki senkit. Nagyon figyelmesen érdemes áttanulmányozni a programot, tele van ínyencséggel és ritkaságokkal. Én sajnos három napot nem tudok Budapesten tölteni, pedig jó lenne.
Mikor? január 17-19. (péntek – vasárnap) Hol? BMC és Zeneakadémia termei, Budapest
Hallható matek
Érdemes néha legalább megköszönni azt, hogy a fővárosunkban létezik egy olyan zenei tudásközpont, mint a BMC. Folyamatosan kuriózumokkal bombáznak, ez a program is ilyen: a német elektronikus zene születéséről mesél egy háromalkalmas előadás-sorozat keretében Faragó Béla, és a kölni WDR stúdiót mint a műfaj megszületésének helyszínét ismerhetjük meg. Az estén elhangzik Faragó egy fúvós kvintettje is. A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött.
Mikor? december 13. (péntek) Hol? BMC könyvtár, Budapest
Nem csak umcacca
Bevallom férfiasan, eddig egyetlen újévi koncertet sem voltam képes végigülni, a keringők és polkák, galoppok ilyen töménységben számomra befogadhatatlanok. Semmi baj a Straussokkal, sőt, lemezeim is vannak, de ezekhez a best of-okhoz aránytalanul sok pezsgő kellene. Szerencsére a fáradhatatlan újító, Hámori Máté és a Danubia Zenekar megoldja ezt a problémát, mert újévi koncertjükön nem csak egy elhatárolt agyi területre koncentrálják az impulzusaikat, hanem az umcaccát művészi módon emészthetővé teszik, mégpedig Rost Andrea és a Duda Éva Társulat táncosai segítségével. Még van pár jó jegy, induljon az év egy remek koncerttel.
Mikor? január 4. (szombat) Hol? Erkel Színház, Budapest
Kuglóf koncertek Sopronban
Straussról jut eszembe, hogy eddig nem igazán ajánlottam a kisebbeknek koncertet, pedig vannak szép számmal. Például a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar rögtön egy három alkalmas bérlettel készül a családoknak. Az első koncert január 12-én lesz, és nem tudom eléggé üdvözölni, hogy Strauss mellé Ravelt is hallhatóvá teszik a gyerekek számára. A második koncertjükön az Állatok farsangja szólal majd meg Saint-Saënstől, remélem, nemcsak részletek, hanem a teljes mű. Majd a márciusban véget érő sorozatban Brahms, Liszt és Bartók művei lesznek műsoron. Remek, hogy az iskolai ének-zene órákon megismert Bartókkal már fiatalon, koncerten is találkozhatnak a gyerekek. Kár, hogy nincsenek már ének-zene órák. Sopron remek hely, akár nem soproniaknak is illeszthető program ez egy családi kirándulásba.
Mikor? január 12., február 2., március 16. Hol? GYIK Rendezvényház, Sopron