Bretton Woods (az első) a II. Világháborútól tartott 1971-ig. A dollár árfolyama és mennyisége az aranyhoz volt kötve, a devizák nagy része pedig a dollárhoz. Csak így nem lehetett rendesen pénzt nyomtatni, úgyhogy Nixon 1971-ben ezt felmondta és létrejött Bretton Woods 2. A világot elárasztotta a továbbra is nagy bizalmat élvező dollár, abban folyt a nyersanyag piac elszámolása, de még a globális hitelezés nagy része is.
2022-ben ez a bizalom elpárolgott. Valami megtört a világban, miután a fejlett világ a dollár megvonásával csapott vissza Putyinnak.
Kiderült, hogyan lehet a dollárt fegyverként használni.
Jó, ez azt jelenti, hogy inkább csak a szomszédos országokat lerohanni szándékozó országokban tört el az, ami eltört, de az is elég lehet nagy változásokhoz.
Használhatok-e továbbra is gondtalanul dollárt mindenre? Tarthatom a tartalékaim akár felét is dollárban?
Kínában vélhetően az a válasz, hogy nem. Talán néhány arab országban is.
Majdnem vendégünk, Pozsár Zoltán szerint ennek következménye az lesz, hogy a világ jelentős része visszatér a nyersanyaghoz kapcsolt devizákhoz, illetve magához a nyersanyaghoz (arany, réz, olaj, bármi, ami jól tárolható), mint értékmegőrzőhöz. A hit szerepét átveszi a vas (arany, réz, stb.), mert ezekben megmaradt a bizalom. Ez lesz Bretton Woods 3.
A valódi vendégünkkel, Szabó Lászlóval ezt a forgatókönyvet fogjuk kivesézni, de emellett lesznek érzelmek a ráció ellen, sőt, a húsvéti kalács drámai deflációja is előkerül.
Jó szórakozást!
A podcastban említett cikkek:
A HOLD After Hours korábbi adásai innen érhetők el.
A szerző HOLDBLOG-on megjelent bejegyzéseit itt olvashatja.
A cikk a Telex és a Hold Alapkezelő közötti szponzorált tartalmi együttműködés része.