El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Jesse Eisenberg szerint Nemes Jeles László zseni, a Saul fia pedig minden idők legjobb holokausztfilmje

2025. február 27. – 12:47

Másolás

Vágólapra másolva

1174

Jesse Eisenberg több Oscar-díjra is jelölt filmjét, a Rokonszenvedést (A Real Pain) február 27-től vetítik a magyar mozik, a színész-rendező ebből az apropóból adott interjút a HVG-nek. A film története szerint két amerikai unokatestvér holokauszttúrára indul Lengyelországba, hogy közelebb kerüljenek zsidó örökségükhöz.

Arra a kérdésre, hogy mi a viszonya az olyan híres holokausztfilmekhez, mint a Shoah és a Schindler listája, Eisenberg a Saul fiával válaszolt. A magyar filmről tudni lehet, hogy Claude Lanzmann, a Shoah rendezője, illetve a Schindler listájának nagy kritikusa is szereti, az első igazi holokausztfilmnek nevezte Röhrig Gézának, akire Eisenberg jó barátjaként hivatkozik a beszélgetésben. Eisenberg szerint „a Saul fia minden idők legjobb holokausztfilmje”, Nemes Jeles László rendezőt (aki jelenleg egy francia filmen dolgozik) pedig „zseninek” nevezte. Szerinte a film „megtalálta a módját, hogyan lehet a holokausztról olyan filmet készíteni, amely akkor és ott, a holokauszt jelen idejében játszódik.”

Másik magyar vonatkozás is előkerült a beszélgetésben. Eisenberg tavaly Magyarországon forgatta a Szemfényvesztők harmadik részét, a Szépművészeti Múzeumban pedig köszönetet is mondott a stábnak. Ebben az időben járta be a magyar internetet a hír, hogy Eisenberg elment az Urániába megnézni Szabó István filmjét, A napfény ízét. „Szabó István filmje óriási hatással volt rám” – mondta, és hozzátette, hogy Koltai Lajos operatőr hatására (Eisenberg és Koltai együtt dolgoztak a Császárok klubja című filmen) ment el először megnézni 17 évesen a filmet a szüleivel Amerikában. „A napfény íze meghatározó élményem. Ebben a filmben láttam először, hogyan öröklődik generációról generációra a trauma és a fájdalom. Én is valami hasonlót akartam a magam eszközeivel a Rokonszenvedésben megmutatni.”

A színész-rendező Elon Musk januári kijelentéseire is reagált, amikor a Trump mellett megjelenő milliárdos a német szélsőjobboldali AfD pártrendezvényére videóüzenetet küldött. Musk ekkor azt mondta, hogy „a gyerekek nem tehetők felelőssé szüleik, pláne nagyszüleik bűneiért”, amúgy is „túlzottan is ráfókuszálunk a múlt bűneire, amiken már túl kellene lépnünk”. Eisenberg szerint antagonisztikus, amit Musk művel, a hozzá hasonló nagy befolyással bíró közszereplőknek pedig figyelniük kéne arra, hogy miképp nyilvánulnak meg ilyen témákban. „A zsidók számára abban semmi meglepő nincs, hogy vannak csoportok, amelyek gyűlölik őket. Ám ha egy Musk kaliberű alak ilyesmit beszél, attól, csak ismételni tudom, feláll a szőr a hátamon. Ijesztő jelenség. Aki ilyeneket mond, annak tudnia kell, hogy sokakat megrémít. Óvatosan kéne bánni az ilyen szavakkal.”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!