Megkapta a brit államtól a korábban odaígért, aztán visszavont 14 250 fontos, azaz 7 millió forintos támogatást az ír Kneecap, jelentette be a raptrió Instagramon.
Az ügy egy éve húzódik, a Kneecapnek ekkor ítélte oda a pénzt a Music Export Growth Scheme nevű program, melyben a brit állam induló előadókat finanszíroz. A Kneecap azonban nem rejti véka alá szövegeiben, hogy nem kimondottan Nagy-Britannia pártiak, ezért a támogatást visszavonták, Kemi Badenoch konzervatív politikus, és akkori nemzetközi kereskedelemért felelős miniszter pedig úgy fogalmazott, „aligha meglepő, hogy nem akarjuk az Egyesült Királyság adófizetőinek pénzét olyan embereknek osztogatni, akik szemben állnak az Egyesült Királysággal.”
A belfasti bíróság azonban most kimondta, hogy a támogatás visszavonása jogellenes, a Kneecap pedig azt írta,
„Behúztunk 14 250 fontot a király kincstárából.”
Posztjukban azt írták, az ügy nem az összegről szólt, „az lehetett volna 50 penny is.” A zenekar „motivációja az egyenlőség volt”. Mint írják, a visszavonás „egy támadás volt a művészeti kultúra, a nagypénteki megállapodás (egy hivatalos megállapodás, ami lezárta az Észak-Írország és az Egyesült Királyság közötti harmincéves konfliktust), és maga a Kneecap és a kifejezésmódunk ellen.” A zenekar a befolyt összeget fele-fele arányban két belfasti ifjúsági klubnak adományozta.
A Kneecap jelentőségéről és a róluk készült filmről ebben a cikkben írtunk részletesen.