Halálosan bonyolult istenszimulátor és vicces gulyásfőzés a Társasjátékok Ünnepén

2024. november 19. – 05:03

Halálosan bonyolult istenszimulátor és vicces gulyásfőzés a Társasjátékok Ünnepén
Fotó: Bugovics Máté

Másolás

Vágólapra másolva

A társasjátékok népszerűsége az ezredforduló táján kezdett el növekedni világszerte, de a karantén időszaka is hatalmas lökést adott ennek a hobbinak. Hogy mekkorát, az abból is látszik, hogy a minden évben november közepén megrendezett Társasjátékok Ünnepe évről évre egyre nagyobb. Tavaly költözött át a Lurdy-házból a Millenárisra és idén már itt is bővült. A legtöbb látogató azért jön ide, mert itt kipróbálhatók a régebbi és leginkább az új játékok, ráadásul ebben még készséges játékmesterek is segítenek, így nem kell a játék megkezdése előtt átolvasni a szabályokat, hanem rögtön bele lehet vágni.

Az igazán profik már előre készítenek maguknak tervet és így egy nap alatt négy-öt komolyabb játékkal is tudnak játszani, de sokan vannak, akik egyszerűen csak leülnek egy olyan asztalhoz, amin valami érdekesnek kinéző dolog van kirakva. Ez is mutatja, hogy milyen lényeges lehet egy játék témája és grafikája: a jól kitalált szabályokra tulajdonképpen bármilyen bőrt rá lehet húzni, de azért többek figyelmét kelti fel egy olyan tábla, amin a görög mitológia lényeit lehet mitikus helyszínekre rakosgatni, mint egy a cipőfelsőrész-készítés munkafázisait ábrázoló.

Az ünnepen jelen van az összes nagy hazai játékkiadó és sokan a kisebbek közül is. Mindenki ide időzíti a karácsonyra szánt különlegességeket, de ezek mellett a már jól bevált klasszikusokat is közszemlére teszik. Az idei újdonságok között vannak olyanok, amiknek a híre már régen elérkezett hozzánk, de magyarul csak most lett készen. Ilyen például a Reptáv, ami az utóbbi idők egyik legsikeresebb társasjátékának új változata. A korábbi Fesztávban a játékosok madarakat gyűjtögettek, ebben sárkányokat. Nem arról van szó, hogy a madaras kártyákat sárkányosra cserélték volna, a Reptáv egy teljesen új játék, ami mégis ismerős lehet azoknak, akik szerették a Fesztávot.

Fotó: Nádor András / Telex Fotó: Nádor András / Telex
Fotó: Nádor András / Telex

Az utóbbi idők komplexebb játékai között sok elismerést kapott a Darwin utazásai, amiben a Galapagos-szigeteken kell kutakodni, a klasszikus munkáslehelyezést annyival bonyolítja a játék, hogy a munkásoknak különféle ismereteket kell szerezniük ahhoz, hogy az egyes feladatokat el tudják végezni. Szintén megelőzte a híre a Tokió királya párbajváltozatát, amiben korábbi játékhoz hasonló kockapóker mechanikával harcol egymással két óriásszörny. A Tokió királyán kívül több más játéknak is jelent meg párbajváltozata, ami kifejezetten két személynek szól. Ez az idei év egyik meghatározó trendje, nem véletlen, hogy a Spiel des Jahres díjat is egy kétszemélyes játék nyerte idén, a Légitársaság.

Ahogyan minden másban, a társasjátékok mechanikáiban is jönnek-mennek a divathullámok, vannak évek, amikor az újdonságok nagy része ugyanazt a megoldást használja. Pár éve a felírogatós játékok voltak a menők, ma már alig van ilyen az újak között; tavaly az ütésvivős mechanika szerepelt nagyon sok játékban. Idén nem látszott ilyen egyértelmű trend, így aztán az új játékok jó része a már bevált megoldásokat variálta tovább, a munkáslehelyezés, amikor az embereinkkel különböző akciókat foglalunk el, továbbra is a legtöbbet használt játékmechanikai elem.

Bár a nemzetközi bestsellerekből a magyar változatok jellemzően egy-két év késéssel érkeznek meg, a Társasjátékok Ünnepén vadonatúj játékokkal is meg lehetett ismerkedni. Nem véletlen a novemberi időpont, így a hazai esemény a világ legnagyobb társasjátékos kiállítása az esseni Spiel után következik, tehát az az ott megjelent játékokat már ki is lehet itt próbálni. Jellemzően a komolyabb, komplexebb játékokból érkezik bemutató példány, így itt szoktuk kiosztani az első pillantásra teljesen túlbonyolítottnak tűnő játékok Cones of Dunshire díját. Ezt idén az amúgy sem a könnyed és egyszerű játékairól híres Stefan Feld isten- és civilizációszimulátora, a Civolution nyerte el tőlünk. Hosszasan próbáltunk rájönni, hogy mi történik a többféle táblán, miközben láthatóan élvezettel játszottak vele, de esélyünk sem volt kitalálni.

A társasjátékozás népszerűsége nem csak a magyarul kiadott játékok, hanem a hazai tervezők számának gyors emelkedéséből is egyértelmű. A magyar játékalkotók nagy öregjének számító Pierrot például megszavaztatta a játéktesztelőket, hogy a négy, már közel prototípus formában levő játéka közül melyik legyen az, amelyiket elsőként fejezi be. A Kékjáték kiadó Betyárvilág című játéka sokban hasonlít a cowboyos Bang!-hez, csak ebben nincsenek titkos szerepek és kiesni sem lehet benne, a cél a verekedésekkel a minél több virtuspont összegyűjtése. Nem tagadhatná le, hogy hazai fejlesztés a Mediogre Games Gulyás nevű produkciója: a gyors és kifejezetten vicces kártyajátékban a célunk a minél jobb leves elkészítése lesz – miközben nem tudjuk, hogy a többiek mit dobálnak a levesbe, és próbáljuk a megrendelők igényeit kielégíteni. Sok poén dobja fel a játékot, nem maradhatott ki Babi néni és a bauxit sem.

Fotó: Nádor András / Telex
Fotó: Nádor András / Telex

A Társasjátékok Ünnepének legizgalmasabb helyszíne a fejlesztők terme, ahol a különböző készültségi fázisban levő játékokat mutatják be az érdeklődőknek. Vannak már kiadásra kész prototípusok és minden dizájn nélküli, első változatok is. Idén olyan sok tervező jelentkezett, hogy a két napon mások voltak a kiállítók. A bemutatott játékok között vannak nagyon komplex és nagyívű elképzelések, amik nem biztos, hogy kiállják a tesztelést és olyanok is, amik már jól ismert mechanikákat kereteznek újra. A mi kedvencünk egy MOME-s projekt volt: a Kő egy piac játékban a Balaton-felvidéken rendezhetünk bulit a piacon vásárolt dolgokból, a jópofa játékmenet mellett természetesen az illusztrációk emelték ezt a játékot a mezőnyből.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!