2022. január 10. – 21:21
Tizenhét kerekű egykerekűvel menekült Magyarországra a cseh világsztár, hogy az Emmi kultúráért felelős államtitkárának segítségével világraszólót alkosson. A boldog artistanövendékek eközben eltávolították a pukifóliát az ajándék bevásárlós biciklikről.
Cirkuszművészeti rekordkísérletről szóló beszámolónkat rövid magyarázattal kezdjük azoknak, akik meglepődnek, hogy a lapunk által eddig elhanyagolt műfaj feltűnik a Telexen.
Eddig olvasóink ugyanis nem értesülhettek olyan hírekről, mint például hogy a cseh Pavel Valla egy tizenhét kerekű monociklivel készül rekordkísérletet beállítani a Fővárosi Nagycirkusz porondján.
Az ötlet Szalma Baksi szerkesztőhöz köthető, aki az államtitkári szintű megjelenéssel hirdetett eseményt a mulat a manézs felkiáltással küldte be a szerkesztőségnek, utalva Bödőcs Tibor regényére, amely sajtóhírek szerint az Orbán-rendszert, vagy valami ahhoz hasonlót karikíroz egy cirkusz keretei közt.
A szerkesztői lelkesedés érthető volt, hiszen sokan szeretnének legalább egy rövidet nevetni a kreatív üzleti és politikai megoldásai okán európai szinten is elgondolkodtató rendszeren. A helyszínről ugyanakkor rossz hírrel kell jelentkeznünk. Hiába a Fővárosi Nagycirkusz porondja, a flitteres ruhák közt lebegő édeskés elefántszag, sőt, az államtitkár úr tiszteletére kirendelt artista szakos diákok. Úgy tűnik, hogy a vezér tiszteletére és az osztogatott hűbéri kegyekre épülő rendszerek sajnos csak távolról, vagy letűnésük után viccesek, a jelenben a hangulatuk inkább csak sűrű, a Móricz Zsigmond-i értelemben.
Első rekord: a sokoldalú funkcionárius
A porondon először a Nagycirkusz vezetője tűnt fel, elmondva, hogy a tizenhét kerekű egykerekű rekordkísérlete azért fontos, mert ez nyitja meg a hamarosan kezdődő cirkuszfesztivált. Majd örömmel jelentette az Emmi kulturális államtitkárát, aki elmondása szerint „a cirkuszfesztivál megálmodója” is.
Mindig öröm, ha egy magas rangú állami tisztviselő nemcsak igazgatja a szakmát, hanem személyesen ad ötleteket az alá tartozó szegmensnek. Sőt, rövid netes kutatás után azt is megtudtam, hogy az eredetileg bűvészként dolgozó kulturális államtitkár olyan ügyesen menedzseli munkarendjét, hogy a hivatali elfoglaltságai mellett jut ideje egész előadásokat is rendezni a Fővárosi Nagycirkuszban.
A porondra lépő államtitkár beszédében nem maradt meg a szakmai kérdéseknél, tágabb kontextusba helyezte a témát.
Fekete Péter elmondta, hogy a világ cirkuszművészei Magyarországra menekülnek, miután a járvány miatt világszerte bezárnak a cirkuszok. Nálunk azonban „kiteljesedhetnek”, szabadon gyakorolhatnak, hogy a végén „világszámokkal” utazzanak tovább.
Fekete Péter államtitkár után artista diákok léphettek a színpadra, hogy átvegyenek öt darab, bevásárló típusú kerékpárt, amelyekről ott a színpadon fejtették le a pukifóliát. Miután a gyerekek körbebicikliztek a porondon, az államtitkár intett, hogy a gyerekek vonuljanak le, és következzen a világszám.
Második rekord: a tizenhét kerekű monocikli
Dinamikus rockzene ütemére egy bőrszereléses úr futott be a porondra, hogy először sima egykerekű biciklivel mutasson be trükköket a sajtó összesereglett képviselői előtt. Miután segítőnője kivitte a kerékpárt, behozták a tizenhét kerekű monociklit.
A járművet úgy kell elképzelni, hogy ügyes mesterek tizenhét kereket hegesztettek egymás alá olyanformán, hogy azok egymáshoz tapadjanak, így a legfelsőt meghajtva végeredményben a legalsó is forogni kezd.
A szerkezet valóban nagyon magas volt, szóval érthető, hogy magát a járművet is drótkötél tartotta, felteszem azért, hogy eldőlés esetén ne sérüljön meg a tisztelt publikum. Ugyanígy a neves artista is rögzítve volt, így ha hibázna, ott maradt volna magasan a színpad fölött lebegve, szegecselt bőrcsizmáiban kapálózva a térben.
Ilyen azonban nem történt! Pavel Valla dobpergés kíséretében sikeresen megtett egy kört, majd boldogan ereszkedett alá az ehhez kikészített kötélhágcsón.
Az esemény végén a Magyar Rekordok Regisztrátorához fordultunk, aki történetesen mellettünk ült jegyzetfüzetével.
Sebestyén István elmondta, hogy a rekord már most hitelesnek minősül, de a pontos adatok végett szalaggal fogják lemérni a megtett távot. „Jó lenne egy nemzeti színű szalag ehhez” – fordult segítőihez, akik jelezték, hogy ilyen sajnos nem áll most a rendelkezésükre.