
A VIII. kerületi Turbina Kulturális Központ és a Józsefvárosi Önkormányzat között hosszú ideje zajló vita új szakaszba lépett, miután 2025. február 10-én a kerületi jegyző határozata felfüggesztette a Turbinában lévő Nagyteremben zajló zenés rendezvények engedélyét 22:00 és 06:00 között. A döntés egy csaknem másfél éve tartó hatósági eljárás eredménye, amelynek középpontjában a zajterhelési határértékek betartása állt. A Turbina Kulturális Központ másnap egy Facebook-bejegyzésben reagált, mi pedig megkerestük a Józsefvárosi Önkormányzat sajtófőnökét, Békési Zsuzsannát, aki írásban válaszolt kérdéseinkre.
A konfliktus 2023 októberében robbant ki, amikor a Józsefvárosi Önkormányzathoz lakossági panasz érkezett a Turbina Kulturális Központ éjszakai zajszintje miatt. Az önkormányzat hatósági eljárást indított, és egy független zajszakértő bevonásával megállapította, hogy a kulturális központ túllépi a megengedett zajhatárértékeket.
Erre reagálva az önkormányzat kötelezte a Turbinát egy intézkedési terv benyújtására, és megtiltotta a határértékeket meghaladó zajkibocsátást. A határidő be nem tartása miatt az intézmény zajbírságot is kapott.
2024 januárjában a Turbina benyújtotta a zajcsökkentő intézkedések tervét, amelyet az önkormányzat kisebb módosításokkal el is fogadott. A következő hónapokban az önkormányzat folyamatosan ellenőrizte a megbeszélt fejlesztések megvalósulását, éjszakai helyszíni szemléket tartott, hogy felmérje a helyzetet. Végül a Turbina 2024 novemberében benyújtott szakvéleménye szerint a szükséges zajvédelmi fejlesztések megtörténtek, és az intézmény immár a határértékeken belül működött.
Az ügy azonban nem zárult le. 2024 decemberében ismét lakossági panasz érkezett a Turbinára, ezért az önkormányzat újabb zajmérést rendelt el, hogy tisztázza az eltéréseket a benyújtott szakvélemény és a lakók tapasztalatai között. A 2025 januárjában elkészült szakértői jelentés kimutatta, hogy a Turbina zajkibocsátása továbbra is meghaladja a jogszabályban előírt 25 dB-es határértéket. A mérések két szomszédos lakás lakószobáiban történtek, ahol 35 dB és 31 dB zajszintet regisztráltak, ami 6–10 dB-es túllépést jelent. Mivel a környezetvédelmi előírások szerint ilyen mértékű túllépés esetén a hatóság köteles intézkedni, az önkormányzat végül felfüggesztette a kulturális központ nagytermében tartott zenés rendezvények engedélyét az éjszakai órákban.
A Turbina Facebook-os közleményében megdöbbenésének adott hangot az önkormányzat döntésével kapcsolatosan, és úgy véli, hogy egy egyoldalúan végzett mérés alapján hozta meg a határozatot anélkül, hogy lehetőséget adott volna az intézmény számára álláspontjának bemutatására. Kiemelték, hogy többször próbáltak egyeztetni a kerületi jegyzővel, sikertelenül.
A Turbina hangsúlyozta a közleményében, hogy működése során jelentős beruházásokat hajtott végre annak érdekében, hogy megfeleljen a zajvédelmi előírásoknak. Állításuk szerint 2024 novemberében egy független zajszakértő megállapította, hogy az intézkedések eredményeként az előírt határértékeket betartották, ezért érthetetlennek tartják, az önkormányzat által megbízott szakértő eredményét. Valamint azt is állítják, hogy a zajmérés módszertana és az eredmények értékelése számos ponton aggályos, amit több független szakértő és jogi képviselőik is kifogásoltak. A kulturális központ közös szakértői mérés elvégzését javasolta az önkormányzatnak, hogy tisztázzák az ellentmondásokat, viszont erre nem kaptak választ.
A Turbina közleményében jelezte, hogy egyelőre hivatalos értesítésre vár a döntés részleteiről, miközben jogi és szakmai lépéseket tesz az éjszakai rendezvények engedélyének visszaszerzéséért. Az intézmény hangsúlyozta, hogy több mint 80 ember, köztük számos helyi lakos megélhetése függ tőle, így a döntés nemcsak őket, hanem a kerületi közösséget is érinti.
Békési Zsuzsanna, a Józsefvárosi Önkormányzat sajtófőnöke írásban válaszolt a Telex kérdéseire a Turbina ügyével kapcsolatban. Közlése szerint a február 10-én hozott hatósági határozat nem szubjektív érzékelésen, hanem objektív mérési eredményeken alapult. Hangsúlyozta, hogy a döntés a környezeti zaj és rezgés elleni védelemről szóló 284/2007. (X. 29.) kormányrendeleten alapul, amely tiltja a védendő környezetben a veszélyes mértékű zaj- vagy rezgésterhelést.
A környezetvédelmi hatóság a Turbina zajterhelésével kapcsolatos lakossági panaszok miatt egy független, a Mérnöki Kamara által engedéllyel rendelkező zaj- és rezgésvédelmi szakértőt bízott meg a zajszint ellenőrzésére. A szakértő által használt mérőeszköz megfelelt a vonatkozó szabványoknak, a méréseket pedig előírások szerint végezték. Az önkormányzat sajtófőnöke hozzátette, hogy a vizsgálat idején a Turbina üzemeltetőjének jelen lévő képviselője írásban nyilatkozott arról, hogy a mérés üzemszerű működés mellett zajlott, a hangerőkorlátozók (limiterek) pedig folyamatosan működtek. Összegzése szerint ezért „sem egyoldalúságról, sem szabálytalan mérésről nem beszélhetünk.”
Arra az állításra, hogy a Turbina vezetősége többszöri megkeresésük ellenére sem tudott személyesen egyeztetni a kerületi jegyzővel, az önkormányzat sajtófőnöke ezt válaszolta: „A jegyző hatáskörébe tartozó zajvédelmi ügyekben a Polgármesteri Hivatal Hatósági Ügyosztály Igazgatási Iroda munkatársai járnak el, a jegyző az ügyintézésben nem vesz részt.” Hozzátette, hogy a Turbina képviselőivel a Hatósági Ügyosztály munkatársai egyeztettek, így a jegyző személyes részvételét semmi nem indokolta.
A közös zajmérés javaslatára reagálva Békési Zsuzsanna elmondta, hogy a hatóság döntése jogszabályi előíráson, független zajszakértő mérésén és annak szakértői véleményén alapult. Állítása szerint „belátható, hogy a javasolt közös mérés az üzemeltető által ismert időben és általa teremtett feltételek között nem szolgáltatott volna objektív adatot az üzemelés körülményeiről.” Kiemelte, hogy a megfelelő üzemelési feltételek és a határérték betartása az üzemeltető felelőssége. Arra a kérdésre, hogy milyen feltételek teljesülése esetén tarthatna a Turbina ismét zenés rendezvényeket este 10 és reggel 6 között, a sajtófőnök úgy válaszolt: „A vonatkozó jogszabályok által előírt üzemelési feltételek betartása és a jogszerű működés környezetvédelmi hatóság felé történő dokumentált igazolása.”
Szerda délután a Turbina az önkormányzat állásfoglalása után a Facebookon közzétett bejegyzésében azt írta, hogy „lesz hétvégén élőzene és buli is reggelig, persze minden szabályt betartva”. „Lehet kicsit átmozgatjuk a belső helyszíneket, de jó lesz, nyugi. Azzal tudtok most a legtöbbet segíteni, ha jöttök már 22:00 előtt és megnézitek a koncerteket is” – olvasható a posztban. Cikkünk megjelenése után Papp László a Turbina képviseletében még azt hozzátette, hogy „további kérdéseket vet fel egy ilyen ügyben, amikor egy ekkora intézményt mindig ugyanaz az egy ember jelenti csak fel, ráadásul ha az illető érdekelt lehet konkurens vendéglátóhelyben a környéken. Az ügy tisztázásáig azonban ebbe egyelőre nem szeretnék mélyebben belemenni”.