2025. január 16. – 13:20
Pityinger László Dopeman Instagram-videóban jelentette be, hogy hamarosan megalakul a Magyar Nemzeti Hiphopot Alapítvány, amelynek ő lesz a kuratóriumi elnöke. Ahogy Dopeman a bejelentő videóban fogalmaz, „tényleg jó kapcsolatot ápol a miniszterelnök úrral”, illetve „kialakult egy nagyon jó kapcsolata a struktúrával és a hierarchiával”.
Az Alapítványról azt mondta, nagyjából egy éve folytat tárgyalásokat a Karmelitával, a céljaikról pedig úgy fogalmazott, hogy „a magyar kormány szeretné, hogy a magyar rapzene és hiphop értő kezekbe kerülne és a legjobb úton járna afelé, hogy újra visszanyerje a hiphop értékeit és azon belül a forradalmiság mellett a nemzeti és konzervatív hangvételt.” Dopeman hozzátette, azon fognak dolgozni, hogy
„a gengszterrapet váltsa fel a betyár hiphop, az AK-47-eseket a karikás ostor,
és mutassuk meg úgy, mint nagy költőink, Petőfi és József Attila, hogy hogyan kell megfogalmazni az urbánus, vagy éppen pusztai szemléletet lázadó módon, nemzeti értékekkel kidekorálva.”
A Bëlga ismert számát megvalósító alapítvány bejelentése miatt megkerestük a rappert, aki saját bevallása szerint sokat nem árulhatott el a dologról, mert a hivatalos bejelentés szerinte csak március 15-e és 20-a között esedékes. Annyit azonban elmondott, hogy a „legmagasabb körökből érkezett a megkeresés”. Szerinte annak köszönhető, hogy őt keresték meg ezzel, mert nála van „a know-how meg a hozzáértés”. A hosszútávú tervek között szerepel „egy olyan magyar rapprodukcióval előjönni, ami mondjuk nemzetközi színpadon is érvényesül”, illetve, hogy a „magyar gondolkodás, meg a magyar módon való létezés fennmaradjon.” Ehhez Dopeman azt is hozzátette, hogy szerinte a miniszterelnöknek is van egy olyan látásmódja, miszerint a magyar nyelv a magyar szuverenitásnak az egyik alapvető oszlopa.
Arról, hogy az alapítvány saját, vagy állami forrásból fog működni, Dopeman még nem árulhatott el semmit, ahogy arról sem, hogy a bejelentésben említett megafonos, origós és TV2-s együttműködések pontosan hogyan néznének ki. Nem derült fény arra sem, hogy melyik állami intézménnyel folytak tárgyalások, ezért Dopeman bejelentése után kérdéseket küldtünk a Miniszterelnöki Kabinetirodának, a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, a Nemzeti Kulturális Alapnak és a Petőfi Kulturális Ügynökségnek. Kérdéseinkre egyelőre csak utóbbi szervezet válaszolt, ők azt írják, „az ügyet nem ismerjük, információval nem rendelkezünk róla.”
Elértük Demeter Szilárdot, a Petőfi Kulturális Ügynökség vezérigazgatóját, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum elnökét is, aki azt írta a Telexnek, hogy semmi köze az alapítványhoz. „Velem erről nem egyeztetett, nem is kell neki, szóval fogalmam sincs. Magyarország egy szabad ország, mindenki olyan alapítványt jegyeztet be, amilyent csak szeretne” – írta Demeter, majd azt is hozzátette, hogy „azért remélem, hogy nem fog összeveszni a Bëlgával.”