Annyi pénze van, hogy nem elég neki egy élet

2025. január 11. – 22:46

Annyi pénze van, hogy nem elég neki egy élet
Bryan Johnson a Don’t Die című dokumentumfilmben – Fotó: Netflix

Másolás

Vágólapra másolva

Bryan Johnsonnál kevesebben futnak kiélezettebb és drágább versenyt az idővel. A PayPalnek eladott Braintreeből meggazdagodó milliárdos évek óta minden lehetséges eszközzel és erőforrással szembeszáll a halállal. Igazán 2021-ben lett ismert Blueprint nevű projektjével, amikor saját testén kezdett el kísérletezni, Los Angeles-i otthonát pedig kisebb laboratóriummá alakította át. Radikális öregedésgátló életmódja szigorú diétával, napi több száz biológiai adat mérésével, extrém orvosi beavatkozásokkal, például kollagénstimulációval vagy 300 millió őssejt befecskendezésével jár.

Johnsonnak jelentős követőtábora lett, miközben az általa alkalmazott eljárások hatékonyságát tudományos oldalon erősen megkérdőjelezik. A Netflix is direkt január 1-jére, az újrakezdések és az egészségesebb életmód ígéreteinek időszakára időzítette a Johnsonról szóló dokumentumfilmet (Ne halj meg: Az ember, aki örökké akar élni). Mielőtt azonban Johnsont követve szélsőséges lépésekre szánnánk el magunkat (például teljesen kiiktatnánk a szénhidrátokat az étrendünkből, vagy botoxoltatnánk a nemi szervünket) érdemes közelebbről is megnézni a halhatatlanságot kutató Bryan Johnson módszereit.

A legegészségesebb ember a világon

Bryan Johnson Utah államban, egy mormon családban nőtt fel, a vallás mélyen meghatározta a mindennapjait és fiatalkori világnézetét. Felnőttként azonban eltávolodott a mormon hittől, amit családja nehezen fogadott el. Három gyereke van, de a válása és vallási nézeteinek megváltozása miatt családjával csak korlátozott kapcsolatot tart fenn. Egyedül egyik fiával, Talmage-dzsel és apjával, Richarddal ápol szorosabb viszonyt.

Johnson a Blueprint projektben a saját testén tesztel mindent, és minden eredményt részletesen dokumentál, beleértve étkezéseit vagy a napi vitamin- és étrend-kiegészítő-adagokat. Napi rutinjának furcsa szabályai vannak: például délelőtt 11 órakor van az utolsó étkezése, kizárólag növényi alapú étrendet követ napi 2250 kalóriával, több mint száz biomarkerét követi, és száznál több táplálékkiegészítőt szed, állítása szerint tudományosan optimalizált edzésprogramot követ, és szigorú alvási rutinja van. Emellett orvosi technológiákat, például MR-vizsgálatokat és epigenetikai teszteket is alkalmaz.

„Miután gyerekkoromban rossz egészségi szokásokon nevelkedtem, húsz évig kizsigereltem magam a cégeim felépítésével, és egy évtizedig krónikus depresszióban is szenvedtem, most a világ legjobb átfogó biomarkerei jellemeznek. Én vagyok a legegészségesebb ember a világon” – állítja magáról Johnson az oldalán.

Kísérletének eredményei a Blueprint számításai szerint lenyűgözők. Johnson öregedési üteme 0,64-re lassult, ami azt jelenti, hogy 365 nap helyett csak 233 napot öregszik. Ez az életmód azonban rendkívül költséges, évi 2 millió dollárt emészt fel a projekt, és a milliárdos egy 30 fős szakértői csapatot is fizet. Johnson részletes étrendje, alvás- és edzésrutinjai teljesen ingyen elérhetők a Blueprint weboldalán, azonban az ezekhez kapcsolódó táplálékkiegészítők, személyre szabott felmérések és a mozgalom találkozói már elég költségesek.

Az étrenden és az edzésrutinon túl Bryan Johnson jóval extrémebb kezelésekhez és terápiákhoz is folyamodik. 2023-ban például egy háromgenerációs családi projekt keretében az akkor 45 éves milliárdos 70 éves apjával, Richarddal, és 17 éves fiával, Talmage-dzsel vett részt egy vérplazmacserén:

A folyamat a 17 éves fiával kezdődött, akitől egy liter plazmát vettek, ami ezután Bryan vénáiba került. Végül Richard következett, aki Bryan plazmáját kapta meg, miután saját vére részleges lecsapolásával helyet adott az új folyadéknak.

Ez a szokatlan beavatkozás sokakban felidézheti azt a régóta keringő elméletet, miszerint gazdag techguruk fiatalabb donorok vérének átömlesztésével reménykednek abban, hogy meghosszabbíthatják az életüket. Bár egereken végzett kísérletek szerint az idősebb rágcsálók valóban fiatalító hatást tapasztalhatnak egy ilyen beavatkozás után, a vérplazmacsere emberi hatékonyságát még nem bizonyították tudományosan.

A halhatatlanság elitizmusa

Johnson a vérplazmacsere után 2024-ben azzal került a hírekbe, hogy kipróbált egy olyan génterápiát, ami egy természetes fehérje, a follisztatin fokozásával ígéri az izomnövekedést és az öregedési folyamatok lassítását. A follisztatin génterápia jelentős egészségi kockázatai miatt a legtöbb országban illegális. A gyerekcipőben járó technológia súlyos mellékhatásokat, például szívproblémákat és immunreakciókat is okozhat, és növelheti a rákos megbetegedések kockázatát, miközben a hosszú távú hatásai továbbra is ismeretlenek. A génterápia teljesítményfokozó vagy kozmetikai célú alkalmazása a betegségek kezelése helyett etikai kérdéseket is felvet, hiszen a technológia elterjedése még nagyobb szakadékot hozna létre a milliárdosok és a kevésbé tehetősek között.

Az Egyesült Államok szigorú szabályozása miatt Johnson a hondurasi Roatan szigetére, azon belül is a kísérleti zónaként működő Prosperába utazott a kezelésre. Itt található az a klinika, ahol a Minicircle által fejlesztett génterápia 25 ezer dolláros (bő tízmillió forint) áron elérhető, a cég azonban a tesztek eredményeit nem tette közzé. A vállalat szerint a résztvevők genetikai életkorából átlagosan 11 évet faragtak le, ami azonban bizonyítékok hiányában inkább PR-fogásnak tűnik, mintsem megalapozott tudományos eredménynek.

Mielőtt Johnson megkapta volna a kezelést, saját bevallása szerint orvosával alapos elemzést végeztek, saját tudósaik is kemény kérdésekkel ostromolták a Minicircle csapatát. A milliárdos aztán szeptember 10-én meg is kapta az első dózist, és nem sokkal később büszkén hirdette közösségi oldalán, hogy genetikailag módosított ember lett. Emellett arról is beszámolt, hogy a génterápia után 160 százalékkal emelkedett a follisztatinszintje:

Mások életének meghosszabbításáért is tehetne

A szintén az öregedés lassítását célzó törekvéseket kutató brit tudós, Andrew Steele szerint Johnson módszerei ellentmondásosak, de tanulságosak. Steele szerint a Blueprintet nem személyes kísérletként, inkább egy jól megtervezett üzleti vállalkozásként kell értelmezni. A tudós úgy véli, hogy míg Johnson a weboldalán látszólag ingyen osztja meg a módszereit, az életmódguru valódi célja igazából az, hogy a programot előfizetéses rendszerek, célcsoport-specifikus (például nőknek szánt) csomagok felé terelje. Ezt a teóriát erősíti az, hogy Johnson piacra dobott egy sor saját márkás terméket, köztük például azt a 14 ezer forintért árult olívaolajat, ami a csúcskategóriás ár ellenére lényegében ugyanazokat az összetevőket tartalmazza, mint más, jóval olcsóbb változatok.

Steele egy konkrét példát is említ, amivel Johnson tényleg nagy lépést tehetne az öregedés lassításával foglalkozó tudomány előmozdításáért. A metformin nevű gyógyszer, amit Johnson is szed, például ígéretes lehet az öregedés lassításában, de hatékonyságát még nem igazolták klinikai vizsgálatok. Steele szerint Johnson például finanszírozhatná a gyógyszer 70 millió dollárba kerülő klinikai vizsgálatát. „Bryan, miért nem fordítasz egy kis pénzt arra, hogy támogasd az ilyen klinikai vizsgálatokat? Ha ezek valóban működnek, nemcsak a saját életedet hosszabbíthatnád meg, hanem mindenkiét” – vetette fel Steele korábban az X-en Johnsonnak. A tudós szerint Johnson azonban elzárkózik a tudományosan megalapozott, kritikusabb véleményektől. Amikor konkrét kérdések vagy javaslatok merülnek fel a témában, gyakran blokkolással reagál, ahogy ez az említett bejegyzés után is történt.

Pinchas Cohen, a Dél-kaliforniai Egyetem gerontológiai szakértője is hangsúlyozta a témában, hogy

a halál génjeinkbe írt biológiai program, amit egyelőre nem tudunk megváltoztatni.

Az élettartam növelésének 20. századi sikerei ellenére szerinte az emberi élet egyszerűen nem válhat korlátlanná. Az öregedés visszafordítása, a génszerkesztés vagy a tudat digitális áthelyezése Cohen szerint továbbra is inkább sci-fi, mint tudományos realitás.

A Don’t Die mozgalom programjai a Johnsonnal szembeni kritikák ellenére egyre több embert vonzanak. Az első, 2023 novemberében meghirdetett eseményen csak 11 ember vett részt, két hónappal később egy újabb felhívásra viszont már 3560-an gyűltek össze 58 különböző országból. 2024 februárjában a mozgalom már több mint 5 ezer tagot számlált. Sorra jelennek meg különböző országokban a privát Facebook-csoportok a mozgalom nevével, köztük Magyarországon is.

Megjelent már a Don’t Die applikáció is, amiben arra is választ kaphat a felhasználó a közösségen belül, hogy mit tegyen, ha egy barátja meghívja ebédelni, és ezzel veszélybe kerül a szigorúan betartott étrendje. Johnson kísérleti birodalma tehát tovább épül, és egyre többen követik a rideg precizitásra épülő életmódját, miközben ő maga olyan radikális módszerekhez nyúl, amik csak nagyon kevesek számára elérhetők.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!