Megtalálták a bolygó legrégebbi meteorkráterét

A Curtin Egyetem kutatói felfedezték a bolygó legöregebb becsapódási kráterét, ami megváltoztathatja a földi élet eredetéről és a bolygó kialakulásáról alkotott képünket, írja az EurekAlert.
A kutatók a nyugat-ausztráliai Pilbara régióban bukkantak a meteorkráterre, ami 3,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. A Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány szerint a korábbi rekordtartó „csak” 2,2 milliárd éves volt.
A kráterre az ilyen képződményekre jellemző törmelékkúpok segítségével találtak rá a tudósok. Ezek akkor keletkeznek, ha egy meteorit több mint 36 ezer kilométer per órás sebességgel csapódik a földfelszínbe. Az esemény jelentős lehetett, és több mint 100 kilométer széles krátert eredményezett.
„A Holdat tanulmányozva tudjuk, hogy a korai Naprendszerben gyakoriak voltak az ilyen becsapódások” – mondta Tim Johnson, a tanulmány társszerzője. „Az, hogy nem ismerünk ilyen igazán ősi krátereket, arra utal, hogy a geológusok nagyrészt figyelmen kívül hagyták őket.” A kutató szerint számítani lehet rá, hogy idővel több másik, ugyanilyen öreg, vagy még ősibb becsapódási krátert is fel fognak fedezni.
A kutatók megjegyezték: a kráter új megvilágításba helyezi azt, hogy a meteoritok hogyan alakították a Föld korai környezetét.
„Ennek és más, ugyanebből az időszakból származó krátereknek a vizsgálata sok mindent megmagyarázhat arról, hogyan alakulhatott ki az élet, mivel a becsapódási kráterek olyan környezetet hoznak létre, ami megfelelő a mikrobális élet számára” – mondta a tanulmány másik szerzője, Chris Kirkland.
„Ez radikálisan megváltoztathatja a kéregképződésről alkotott felfogásunkat is, ugyanis a becsapódásból eredő hatalmas energiamennyiség szerepet játszhatott a korai földkéreg kialakulásában azzal, hogy a kéreg egyik részét egy másik alá taszította, vagy a magmát a földköpeny mélyéről a felszín felé kényszerítette” – tette hozzá.