El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Ezért ne fogadjon el orvosi tanácsot TikTok-influenszerektől

2025. február 27. – 03:30

Másolás

Vágólapra másolva

Egy friss ausztrál kutatás szerint influenszerek félrevezető videókat osztanak meg különböző orvosi tesztekről és kezelésekről Instagramon és TikTokon, úgy, hogy elhallgatják a potenciális károkat, írja az EurekAlert. A JAMA Network Open szaklapban megjelent tanulmány szerint a legtöbb ilyen bejegyzés nem hivatkozik tudományos bizonyítékokra, promóciós jellegű, az influenszer pénzügyi kompenzációt kap értük, ezért nem tesz említést a potenciális veszélyekről.

A kutatók majdnem 1000 bejegyzést elemeztek öt orvosi szűrővizsgálattal kapcsolatban, amit az influenszerek összesen közel 200 millió közösségimédia-használónak népszerűsítettek. Közéjük tartoztak a teljes testes MRI-vizsgálatok, genetikai vizsgálatok, amik 50 rákfajtát tudnak előre jelezni, tesztoszteronszint-vérvizsgálat, az anti-Müller hormonra (AMH) vonatkozó teszt, ami a női petesejtszámot jelezheti előre, illetve a bélmikrobiom-tesztek. A kutatók szerint ezek közül egyes tesztek nem mindig megbízhatóak, egy egészséges embernek rendszerint nem szükségesek, és túldiagnosztizáláshoz vezethetnek.

A kutatók azt is megállapították, hogy a posztok 85 százaléka nem említett semmilyen potenciális negatív hatást a tesztekkel kapcsolatban, és azt sem említették, hogy mennyire megbízhatók tudományosan. Az influenszerek által reklámozott AMH-teszteket például szakértők nem tartják túl megbízhatónak. A kutatók szerint félő, hogy egy ilyen vizsgálat eredménye egy adott egészségügyi probléma kontextusán kívül szükségtelen és költséges termékenységi beavatkozásokra sarkallhatja a nőket.

Egy másik ilyen példa a tesztoszteronteszt, az ilyen posztok többsége gyakran jár együtt különböző tesztoszteron-növelő étrendkiegészítők reklámozásával. A tesztoszteron-terápia hosszú távú hatásai azonban még nem ismertek a szív- és érrendszer egészségére.

A kutatás kimutatta, hogy a vizsgált influenszerek 68 százalékának volt pénzügyi érdeke a tesztek népszerűsítése, például együttműködésben álltak egyes cégekkel, vagy szponzorációt vásároltak náluk ezek a vállalatok.

A kutatócsoport jelenleg azt vizsgálja, hogyan lehetne jobban szabályozni az ilyen típusú félrevezető orvosi információkat a közösségi médiában.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!