Tintahalcsontból készült szivacs tisztíthatja meg a vizet a mikroműanyagoktól

2024. december 19. – 10:17

Másolás

Vágólapra másolva

Egy kínai kutatók által létrehozott szivacs képes megtisztítani a vizet a benne található mikroműanyagok 99,9 százalékától – írja a CNN.

A vuhani kutatók által kifejlesztett szivacs tintahalcsontból és pamutból kinyert cellulózból készült, amelyek teljesen organikus és biológiailag lebomló anyagok. A szűrés úgy történik, hogy a szivacs fizikailag elnyeli az apró műanyag darabkákat, és elektromágnesesen is magához vonzza azokat.

A Vuhanban kifejlesztett szivacs a kutatók tanulmánya szerint az alacsony anyagköltség miatt is nagy lehetőségeket rejthet magában a különböző minőségű vizeken történő alkalmazásban.

A mikroműanyagok már most is mindenhol jelen vannak, és szakértők szerint a szennyezés mértéke tovább fog nőni a következő években. A műanyagok elnyelésére korábban tesztelt módszerek drágák és nehezen kivitelezhetők voltak, ami miatt nem lehetett őket széleskörűen alkalmazni.

Soha nem volt még annyi műanyag a természetben, mint most, csak a mezőgazdaságban évi 7–14 millió tonnát használnak. Az emberi szervezet is tele van velük: evés, ivás, légzés közben visszük be a mikroműanyagokat, már emberi tüdőben és még meg nem született csecsemők méhlepényében is kimutattak ilyen szennyeződést.

Azt még nem tudjuk pontosan, hogy konkrétan milyen egészségkárosító hatásuk van a mikroműanyagoknak, de korábbi vizsgálatok alapján károsíthatják a sejteket, és gyulladásokat okozhatnak, valamint a kioldódó vegyszerek is okozhatnak problémákat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!