Újra sodródni kezdett a világ legnagyobb jéghegye

2024. december 17. – 13:52

Másolás

Vágólapra másolva

A világ legnagyobb jéghegyének számító A23a ismét mozgásba lendült, és észak felé sodródik a Déli-óceánon, írja a CNN a Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) tudósainak közlése alapján.

Fotó: Ian Strachan / AFP or licensors
Fotó: Ian Strachan / AFP or licensors

A közel 4000 négyzetkilométeres A23 háromszor akkora, mint New York, és a világ legrégebbi jéghegyei közé tartozik. A jégtömb vastagsága helyenként a 300 métert is meghaladja, tömege csaknem egymilliárd tonna, de napról napra csökken, vagyis gyorsan olvad.

Az Antarktisz Filchner-selfjég táblájáról szakadt le még 1986-ban, területén a nyolcvanas években egy szovjet kutatóállomás működött. A levált jéghegy azonban megfeneklett, az alja pedig fennakadt a Weddell-tenger medrében, és nem is nagyon mozdult többet – egészen tavalyig, amikor a műholdfelvételeken jól látszott, hogy sodródni kezdett az Antarktiszi-félsziget északi csücske mellett. Az A23a nagyságát és mozgását azóta folyamatosan műholdas megfigyeléssel követik.

A tudósok most arra számítanak, hogy a jéghegy az óceáni áramlatokkal együtt tovább sodródik Déli-Georgia szigete felé, ahol valószínűleg a melegebb vizek hatására darabjaira hullik majd, és végül elolvad. Bár ez a jéghegy valószínűleg a jégtakaró természetes növekedési ciklusa részeként szakadt le, és nem járul hozzá a tengerszint emelkedéséhez, az éghajlatváltozás aggasztó változásai a kontinensen azonban potenciálisan pusztító következményekkel járhatnak a globális tengerszint-emelkedésre nézve.

A kutatók továbbra is figyelemmel kísérik majd az A23a vándorlását, és remélik, hogy új ismereteket szerezhetnek a jéghegy óceáni ökoszisztémákra gyakorolt hatásáról.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!