10 milliárd dollárért építene magának 40 ezer kilométer hosszú, tenger alatti adatkábelt a Meta
2024. november 29. – 18:04
Az eddiginél is sokkal jobban a saját kezébe venné a sorsát a Facebook, a WhatsApp és az Instagram anyacége, a Meta, amely a céghez közel álló források egybehangzó állítása szerint egy saját, tenger alatti adatkábelt akar építeni. Az egész bolygón átívelő kábel több mint 40 ezer kilométer hosszú lenne és több mint 10 milliárd dollárt kellene elkölteni rá, de ha elkészülne, a globális adatforgalom jelentős részéért felelős Metának teljesen saját megoldása lenne az adatátvitelre – írja a Tech Crunch.
A projektről elsőként Sunil Tagare, a tenger alatti kábelek szakértője és úttörője számolt be még októberben, azóta azonban többen megerősítették, hogy valóban tervben van a dolog. A cég állítólag 2 milliárd dolláros büdzsével számol, de a projekt összetettsége és hosszúsága miatt ez valószínűleg 10 milliárd fölé is kúszhat. A Tech Crunch forrásai szerint a tervek már elkészültek, a Meta pedig 2025 elején oszthat meg hivatalosan is infókat a kábeléről, és arról, hogy miért építik meg.
Az útvonal is ekkor derülhet ki, de Tagare szerint nagyjából egy W-t kell elképzelni, amely az Egyesült Államok keleti partjától Dél-Afrika déli csücskének két pontjához vezet, érinti az indiai Mumbait és Csennait, aztán az ausztráliai Darwint és végül az Egyesült Államok nyugati partjánál ér véget. A gyakorlatban így nézne ki a dolog, ha hinni lehet Tagare térképének:
A tenger alatti adatkábelek évtizedek óta kulcsfontosságúak a kommunikációs infrastruktúrában, a jelentőségüket pedig önmagában az is jól mutatja, hogy mindenféle fegyveres konfliktusokban mennyit támadják őket. És persze az is, hogy a NATO az űrbe telepítene tartalék internetet, mert szerintük is túlságosan sebezhetőek a tenger alatti kábelek. A kábelek nagy része hosszú ideig telekommunikációs konzorciumok birtokolták, de a Meta törekvése is mutatja, hogy az utóbbi időben ez megváltozni látszik, és a techóriások egyre nagyobb szereplőkké válnak.
A Meta számára sem ismeretlen a dolog, tizenhat, már létező kábelnek társtulajdonosai, ez a kábel viszont kizárólag az övék lenne, ami elég komoly fegyvertény. Ezzel nagyjából a Google-lel kerülnének egy szintre, amely jóval több hálózatban érdekelt, és néhány regionális kábelnek az egyedüli tulajdonosa. A Meta a saját kábellel egyrészt megerősítené a pozícióját Amerikán kívül, ahonnan a bevételei nagy része származik, másrészt pedig a tervezett útvonallal a geopolitikai szempontból rizikósabb területeket is elkerülné, így kisebb mértékben lenne kitéve a már említett szabotázsnak.