Legalább 63 707 sirály volt az országban november 15-18. között – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye alapján az MTI. A több megfigyelési helyen, azonos időpontokban végzett madármegfigyelés célja a Magyarországon átvonuló és itt telelő sirályok mennyiségének, illetve a fajok arányának pontosabb megismerése volt.
A felmérés ideje alatt dankasirályból észleltek a legtöbbet, összesen 50 001 egyedet. Hozzátették, hogy Szegeden volt a legtöbb példány, 14 030, a Hortobágy térségében pedig 12 899 dankasirály volt jelen. A tájékoztatás szerint 52 gyűrűs madarat találtak, ebből 20-at Budapesten, a többit szeméttelepeken.
Külön kiemelték, hogy észleltek egy ezüstsirályt is, amit még 2010-ben Litvániában jelöltek meg fiókaként. Ugyanabban az évben megfigyelték Lengyelországban, majd 2012-ben a soproni, 2021-ben pedig a győri szeméttelepen. A sirály idén újra Győrben tűnt fel. Ritkább fajokból sem volt hiány, ugyanis 13 ezüstsirály, 16 heringsirály, 6 világoshátú heringsirály (graellsii és intermedius egyaránt) került feljegyzésre.
Az egyik biztos sirálymérési pontok a szeméttelepek, bár valójában nem egyszerűsítik meg annyira a szakemberek dolgát, mint ahogy azt elsőre sejthetnénk. A kevésbé ritka sirályfajokat ezeken a helyeken nem számolják, mert azok jó eséllyel csak táplálkozni járnak a szeméttelepekre, ezért azokat inkább az ismert éjszakázóhelyeken regisztrálják. Azonban azokat az egyedeket, amiket nehéz vagy lehetetlen meghatározni az éjszakázóhelyeken, a hulladéklerakókon számolják meg.
Nyugaton – a korábbi felmérésekkel ellentétben – a sárgalábú sirály hódított, míg keleten a szyteppi sirály volt megfigyelhető nagyobb számban.
„Régóta feltételezzük, hogy ez így van és ennyire kontrasztos lehet a különbség, de ez az első szinkron, amikor ilyen élesen elvált egymástól az ország nyugati és keleti fele”
– áll a közleményben.