A trópusi korallfajok felét a kipusztulás fenyegeti

2024. november 13. – 15:57

Másolás

Vágólapra másolva

Azerbajdzsánban zajlik a COP29 nemzetközi klímacsúcs, ahol a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) közzétette az új kockázatértékelési tanulmányát. Ennek egyik fő tanulsága, hogy az óceánok emelkedő vízhőmérséklete világszerte tömeges kifehéredést idéz elő a korallzátonyoknál, ez pedig a tengeri élővilág alapvető ökoszisztémáit, és áttételesen az ezektől függő emberek megélhetését fenyegeti.

Az IUCN külön vizsgálta a veszélyeztetett fajok listáján a zátonyépítő korallokat, amelyek jellemzően trópusi, meleg, sekély vizekben élnek. Az elemzés arra jutott, hogy 892 zátonyépítő korallfajt tekinthetünk veszélyeztetettnek – ez az összes faj 44 százalékát jelenti. A legutóbbi, 2008-as értékelésben az összes trópusi korallfajta egyharmada szerepelt a veszélyeztetett fajok listáján.

A hideg vízi koralloknál a szervezet még vizsgálja a kihalási kockázatot – ezek a korallfajták a nehezebben tanulmányozhatók, éppen azért, mert mélyebb, sötétebb óceáni vizekben fordulnak elő.

„A korallzátonyok egészséges ökoszisztémája alapvető fontosságú az emberi megélhetés szempontjából – élelmet biztosítanak, stabilizálják a partvonalakat és megkötik a szén-dioxidot” – mondta Grethel Aguilar, az IUCN vezetője a klímacsúcson. Az éghajlatváltozás a zátonyépítő korallokat fenyegető legnagyobb veszély, de a környezetszennyezés, a nem fenntartható halászat és a nagyipari mezőgazdaságból a vizekbe kerülő vegyi anyagok is veszélyeztetik a világ koralljait.

A legtöbb zátonyépítő korall az Indiai- és a Csendes-óceánban található, a leghíresebb közülük az az ausztráliai Nagy-korallzátony, amely idén minden idők egyik legsúlyosabb kifehéredését szenvedte el.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!