A világ egyik legnagyobb forgalmazója megtiltja, hogy mesterséges intelligenciát tanítsanak a könyvein

2024. október 18. – 19:51

Másolás

Vágólapra másolva

Megtiltja, hogy mesterséges intelligenciához használják a termékeit a világ egyik legnagyobb könyvforgalmazója, a Penguin Random House. A Bookseller szakportál írja, hogy a kiadó a jövőben a szerzői jogi kikötéseket tartalmazó szövegrészébe azt is belefoglalja, hogy nem járulnak hozzá ahhoz, hogy a kiadvány tartalmát mesterséges intelligenciák tanításához alkalmazzák. A Gizmodo megjegyzi, hogy ez új jelenség piacon, hiszen több másik nagy forgalmazó, mint Taylor & Francis, Wiley vagy az Oxford University Press is inkább úgy döntött, hogy fizetségért cserébe engedik a könyveiken tanulni mesterséges intelligenciát.

A Gizmodónak egy szakértő megjegyzi, hogy a Penguin Random House döntése valószínűleg inkább az európai, mintsem az amerikai piacnak szól, hiszen az Európai Unióban már dönthetnek úgy a cégek, hogy nem járulnak hozzá külsős cégek adatbányászatához és ahhoz, hogy mesterséges intelligencia tanításához használják a termékeiket. Az Egyesült Államokban valamivel másabb a helyzet, hiszen a techcégek a fair use törvényre hivatkoznak, amely felülírja a szerzői jogi előírásakot edukatív, kritikai vagy hírszolgáltatási célok érdekében.

A döntés azért is lehet csapás a MI-val kísérletező techcégeknek, mert éppen a szerzői jogi bonyodalmak miatt jellemzően közösségi médiás tartalmak alapján tanítják a mesterséges intelligenciát, azonban ezeknek a szövegeknek a minősége csapnivaló egy rendesen szerkesztett könyvhöz képest, ráadásul gyakran rasszista, szexista, homofób vagy éppen tudományosan pontatlan szövegek alapján tanulnak. Nem véletlen, hogy a MI-val foglalkozó szakértők szerint a könyvek a legjobbak az ilyen modellek trenírozására, nem pedig az alacsony minőségű internetes szövegrészletek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!