Százéves korában meghalt a világ legidősebb Nobel-díjasa
2023. június 27. – 06:55
Meghalt John Goodenough amerikai tudós, aki kulcsszerepet játszott a lítiumion-akkumulátorok kifejlesztésében – írja a BBC.
A lítiumion-akkumulátorok világszerte elektromos járművek millióit látják el energiával. Az akkor 97 éves Goodenough 2019-ben az angol Stanley Whittinghammel és a japán Josino Akirával megosztva kapta meg a kémiai Nobel-díjat a fejlesztésért.
Haláláig az austini Texasi Egyetemen dolgozott mérnökprofesszorként, halálhírét az egyetem közölte. A közlemény szerint vasárnap hunyt el.
„John öröksége mérhetetlen – mondta róla Jay Hartzell, az egyetem elnöke. – Felfedezései emberek milliárdjainak életét javították világszerte.” A Texasi Egyetem elkötelezett közszolgaként, mentorként és zseniális, de szerény feltalálóként jellemezte a tudóst.
Goodenough 1922-ben született Németországban amerikai szülők gyermekeként. Az Egyesült Államokban nőtt fel, és a második világháború alatt meteorológusként szolgált az amerikai hadseregben. A Yale Egyetemen matematikából szerzett alapdiplomát, majd a Chicagói Egyetemen fizikából doktorált.
Goodenough a mágnesesség modern elméletének egyik megalapozója, amely meghatározó szerepet játszott a távközlés területén. A Massachusetts Institute of Technologynál segített a számítógépek véletlen hozzáférésű memóriájának kifejlesztésében is.
Arra a kérdésre, hogy mit gondol arról, hogy a felfedezései emberek milliárdjainak az életét változtatták meg, Goodenough 2016-ban csak annyit mondott, elégedett a munkájával. Majd nevetve hozzátette, neki egyébként nincs telefonja, mert nem szereti, ha zavarják.
Goodenough és csapata a közelmúltban az energiatárolás új módjait kutatta a Texasi Egyetemen, többek között egy üvegből készült akkumulátor segítségével.