Magyar alapítvány jött létre Ónodi Henrietta rehabilitációjának támogatására

2024. október 30. – 18:44

Másolás

Vágólapra másolva

Henrietta Gyógyulásáért Alapítvány elnevezéssel magyar alapítvány jött létre Ónodi Henrietta olimpiai bajnok tornász rehabilitációjának támogatására, írja az MTI. Békéscsaba városa korábban 10 ezer dollárt, vagyis átszámítva körülbelül 3,7 millió forintot adott az olimpiai bajnok tornász kezelésére, és a sportoló testvére is gyűjtést indított az Egyesült Államokban.

Ónodi Henrietta idén márciusban kapott szívrohamot, amikor összeesett egy floridai élelmiszerboltban. Akkor azonnal kórházba szállították, útközben többször is megállt a szíve. Miután az orvosoknak sikerült stabilizálni, a tornászon életmentő műtétet hajtottak végre. Két hónapig mélyaltatásban volt, az oxigénhiány miatt agykárosodása lett. Ónodi Henrietta az 1992-es barcelonai olimpián nyert ugrásban arany-, talajon pedig ezüstérmet.

Az alapítvány kuratóriumának elnöke, Nagy Sándor békéscsabai önkormányzati képviselő elmondta, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság szintén 10 ezer dollárt ajánlott fel a sportoló támogatására, és valamivel kevesebb érkezett a tornásznő szülővárosától, Kondorostól, a Kondorosi Legendák Földje Alapítványtól, a Baptista Szeretetszolgálattól és több magánszemélytől. Az eddig beérkezett támogatásokból ki tudnak fizetni egy újabb, háromhetes rehabilitációt. Tervben van Ónodi Henrietta egykori tornadresszének és relikviáinak az eladása is, de felmerült egy jótékonysági futóverseny megrendezése is.

Az egyik alapító, Ónodi-Klausler Barbara, Ónodi Henrietta testvére azt mondta, hogy az Egyesült Államokban indított gyűjtésből korábban 30 ezer dollárt folyt be. Ebből fizették a tornász 17 napos rehabilitációját, aminek eredményeként már tudja mozgatni a felsőtestét, önállóan tud enni, fésülködni, öltözködni. Most már napi körülbelül öt órát tud tolószékben, behajlított lábbal ülni, de ahhoz, hogy a rehabilitációt folytathassák, lábra kellene állnia – mondta a testvér.

Az amerikai társadalombiztosítás terhére heti háromszor jár hozzá gyógytornász és beszédterapeuta, az ezen felüli kezeléseket a család a gyűjtésből finanszírozza. Ónodi-Klausler Barbara úgy fogalmazott, hogy nagyon lassan, de javul a testvére állapota, azonban nem tudják, meddig juthat el a felépülése. „Egy ilyen súlyos agysérülésnél, mint ami Heninél van, nagyon hosszú idő, egy maraton, hogy rendbe jöjjön. Azt, hogy meddig jutunk el nála a fejlődésben, nem lehet tudni még” – mondta egy interjúban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!