Fiatal BKV-s és egyedülálló anyuka is él már lakásügynökséges lakásban (x)
2025. január 13. – 10:55
Már beköltöztek az első lakók azokba a budapesti lakásokba, amelyeket a 2024-ben létrehozott fővárosi Lakásügynökség ad bérbe kedvezményesen. A program célja kettős: minél többen jussanak megfizethető lakhatáshoz és minél kevesebb budapesti lakás álljon üresen.
Bár a kormány csak az elmúlt hónapokban ismerte fel, hogy Budapesten lakhatási válság van és ez beavatkozást igényel, Budapest vezetése 2019 óta több módon is igyekszik megoldást találni a lakhatási problémákra. Ezek egyike a Lakásügynökség létrehozása, amelynek lényege, hogy a Főváros a piaci lakbér alatt, hosszabb távra bérel magántulajdonban lévő lakásokat, amelyeket kedvezményesen ad bérbe olyan lakóknak, akiknek van rendszeres jövedelmük, de a piaci alapú lakásbérlés nehézséget okozna nekik.
Az elmúlt évek állami otthonteremtési programjai a tulajdonszerzést támogatták, miközben a lakásbérlés sokkal rugalmasabb, a lakók élethelyzetéhez igazítható lakhatást tesz lehetővé. Értelemszerűen másfajta lakásra van szüksége egy egyedülálló pályakezdőnek, egy kisgyerekes családnak vagy épp egy nyugdíjas párnak. Ennek ellenére Budapesten is sokan laknak olyan, a tulajdonukban lévő lakásban, amely az élethelyzetüknek nem felel meg, ez pedig lényegében megfojtja a társadalmi mobilitást.
A becslések szerint Budapesten 160 ezer lakásban nem laknak. Ezek egy részét rövid távra adják bérbe, vagy nem lakásként hasznosítják, azonban egy részük üresen áll. Akár azért, mert a tulajdonosaik vidéken vagy külföldön élnek és nem tudnak foglalkozni a bérbeadással, akár azért, mert például a megörökölt ingatlan felújítására, hasznosítására nincs lehetősége a tulajdonosoknak. Így aztán a fővárosban is kialakult az a helyzet, hogy miközben a piaci alapú lakbérek elegendő kínálat hiányában az egekbe szöktek, számos lakás üresen áll.
Pályakezdő BKV-dolgozó, kisgyermekes egyedülálló anyuka, gyermekotthoni gyermekfelügyelő, és munkásszállóról kiköltöző idősebb pár is él már azokban a lakásokban, amelyeket a fővárosi Lakásügynökség ad tovább a bérlőknek. Ezzel a módszerrel a Fővárosi Önkormányzat némiképp növelni tudja a megfizethető lakásállományt és kompenzálni tudja azt, hogy a rendszerváltást követő lakásprivatizáció eredményeképpen az önkormányzatoknak alig maradtak kiadható lakásai, ami mégis, az is inkább a kerületeknél.
A Budapest Fővárosi Vagyonkezelő Zrt.-n belül létrehozott, akár már idén önálló nonprofit gazdasági társasággá váló Lakásügynökség toborozza a 20-100 négyzetméteres lakásokkal rendelkező tulajdonosokat. Az ügynökség a folyamat elején szakértővel felbecsülteti a felkínált lakásokat és a piaci árnál 15 százalékkal olcsóbban bérbe veszi őket. Az alacsonyabb bérleti díjért cserébe a Lakásügynökség intézi a bérbeadást, ellenőrzi a lakás állapotát és azt, hogy a bérlő fizeti-e a számlákat. Ezen felül garantálja a lakbért, akkor is, ha a bérlő nem fizet vagy éppen üresen áll a lakás.
A bérlőket az ügynökség a Fővárosi Önkormányzat szempontrendszere alapján pályázati úton választja ki. Budapesten élő vagy a fővárosban dolgozó bérlőket keresnek, elsősorban, de nem kizárólag olyanokat, akik valamelyik fővárosi önkormányzati cégnél vagy intézménynél dolgoznak. A bérlők a szakértő által felbecsült piaci árnál 30 százalékkal olcsóbban bérelhetik ki a lakást, ami az elszállt fővárosi albérletárakat tekintve jelentős kedvezmény. Ennek felét, 15 százalékot a Fővárosi Önkormányzat lakbértámogatásként biztosítja a bérlőknek.
A Főváros tervei szerint a jövőben bevezetnék a sávos lakbértámogatást, hogy a Lakásügynökség szolgáltatása szélesebb kör számára is elérhető legyen. A jövőben az ügynökség a felújítandó lakásokra külön ajánlatot készít majd, ebben az esetben a felújításért cserébe a Főváros ezeket a lakásokat hosszabb távra, olcsóbban bérelné. A későbbiekben a Lakásügynökségbe kerülnek olyan, jelenleg üresen álló ingatlanok is, amelyek 2029-ig funkcióváltó felújításon esnek át.
Budapest vezetése a lakhatási válság kezelése érdekében az állami beavatkozását is szükségesnek tartja, például azzal, hogy a kormány biztosítson az önkormányzatok számára tőketámogatást és kedvezményes hitelforrást az önkormányzati bérlakás-szektor bővítésére, adózási eszközökkel ösztönözze a lakások hosszú távú lakáscélú hasznosítását, vezessen be központi lakbértámogatást és biztosítsa, hogy a rozsdaövezetekben az épülő lakások fele köztulajdonú, megfizethető bérlakás legyen.
Ez a cikk egy fizetett promóció, megrendelője a BFVK Zrt.