Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

A mesterséges intelligencia veszélyeit összegző dokumentumot adott ki a Vatikán

2025. január 28. – 18:57

Másolás

Vágólapra másolva

A Vatikán kedden a mesterséges intelligencia veszélyeiről szóló dokumentumot adott ki, amelyet Ferenc pápa is jóváhagyott – írja a New York Times.

Az írás több korábbi vatikáni állásfoglalás és Ferenc pápa nyilatkozatainak összegzése néhány kiegészítéssel. Ferenc pápa már korábban is többször figyelmeztetett arra, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazásának etikai és erkölcsi megfontolásokon kell alapulnia.

Az összegzésen hat hónapon át dolgozott egy vatikáni csapat, különböző szakértőkkel, köztük mesterséges intelligenciával foglalkozó szakemberekkel konzultálva. A dokumentum az MI kapcsolatokra, oktatásra, hadviselésre és munkára gyakorolt hatását vizsgálja – mondta el Paul Tighe tiszteletes, aki a Vatikán kulturális és oktatási osztályának szóvivője, és aki részt vett az állásfoglalás megalkotásában is.

„Ahogy minden olyan területen, ahol az embereknek döntéseket kell hozniuk, itt is megjelenik a gonosz árnyéka. A technológia erkölcsi értékelésénél figyelembe kell venni, hogyan irányítják és használják”

– áll a vatikáni dokumentumban. Az egyház szerint a technológiát az emberi intelligencia kiegészítésére kell használni, „nem pedig annak gazdagságát helyettesíteni”.

Azt írják, hogy az MI óriási lehetőségek forrása, de egyben rengeteg kockázattal is járhat a használata. Kiemelték például, hogy az MI alkalmas lehet a hamis információk terjesztésére, ami leépíti a társadalmi bizalmat és polarizálja a politikai oldalakat. Szerintük a félretájékoztatás könnyen terjedhet az MI segítségével, ezért fontos a szabályzás. A recenzió szerint viszont a legtöbbet használt MI-alkalmazások feletti hatalom néhány nagy hatalmú vállalat kezében összpontosul. Ezek a cégek pedig nagyon kifinomult, de épp oly invazív technikákkal lehetnek hatással a demokratikus folyamatokra.

A pápa már korábban is felszólalt az általa „technokrata paradigmának” nevezett meggyőződés ellen, miszerint a világ problémáit kizárólag technológiai eszközökkel lehet megoldani. A dokumentum szerint az MI-t felhasználhatják ennek érdekében. „Az olyan technológiai fejlesztéseket, amelyek nem javítják mindenki életét, hanem egyenlőtlenségeket és konfliktusokat teremtenek vagy súlyosbítanak, nem lehet valódi fejlődésnek nevezni” – áll a dokumentumban, amely Ferenc 2024-es, a béke világnapja alkalmából kiadott üzenetét idézi.

A szerzők azt is megemlítették, hogy a technológia növelheti az emberek elszigeteltségét, a gyerekekben pedig azt a téves elképzelést erősítheti meg, hogy a valódi emberi interakciók is egy chatrobothoz hasonlóan, tranzakcionálisan működnek.

Az állásfoglalás azt is leszögezi, hogy a technológiának nem szabad célul kitűznie, hogy leváltsa az emberi munkát, a dolgozókat pedig nem szabad „a gépezet fogaskerekeivé degradálni”, mert a munkás méltósága az emberi boldogulás fontos része.

Ferenc pápa egyre többször fejezte ki aggodalmát az MI-vel kapcsolatban. A múlt héten a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon politikai, gazdasági és üzleti vezetőkhöz intézett üzenetében azt írta, hogy az MI komoly aggodalmakat vet fel az emberiség szerepére gyakorolt hatásával kapcsolatban.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!