II. Erzsébet művészeti szakértőjéről kiderült, hogy szovjet kém, de a királynőnek évekig nem szóltak róla

2025. január 14. – 13:50

Másolás

Vágólapra másolva

Anthony Blunt, II. Erzsébet angol királynő egykori személyes művészettörténésze 1964-ben lelepleződött: a brit hírszerzés kiderítette róla, hogy a Szovjetuniónak kémkedett – írja az MTI. Az MI5 azonban mindezt hajlandó volt titokban tartani, azért cserébe, hogy Blunt mindent elmondjon, amit a szovjetek Nagy Britanniában zajló kémtevékenységéről tudott. II. Erzsébet királynőt pedig csak évekkel később tájékoztatták egyik legközelebbi munkatársának ügynöki múltjáról.

A brit nemzeti levéltár kedden hozta nyilvánosságra azokat a titkosított dokumentumokat, amelyekből kiderült, hogy az MI5 miként kezelte Anthony Blunt ügyét, aki a királyi képzőművészeti gyűjtemény, a Royal Art Collection főigazgatója volt, így a királynő egyik legközelebbi szakértőjének számított. Mivel azonban sokáig nem hozták nyilvánosságra, hogy Blunt – aki 1956-ban a lovagi címet is megkapta az uralkodótól – szovjet kém volt, sokáig nem is vált kegyvesztetté.

Miután a brit hírszerzés leleplezte őt, megkötötték az egyezséget Blunttal, és kilenc évig a királynőt sem tájékoztatták az egészről. 1973-ban számoltak be II. Erzsébetnek a hírről, aki a nyilvánosságra hozott iratok szerint nyugalommal, a meglepetés jele nélkül vette tudomásul a tényt. Ekkor Blunt már súlyos beteg volt, az MI5 pedig attól félt, hogy a sajtó kiderítheti Blunt ügynökmúltját, és a királynő is az újságokból tudja majd meg a hírt. Emellett a királynő ekkorra már tudhatott is a professzor ügyéről, ugyanis az 1950-es években már felmerült a kémkedés gyanúja Blunttal kapcsolatban.

Margaret Thatcher egykori miniszterelnök 1979-ben nyilvánosan említette a szovjet kémek között Anthony Blunt nevét. Ez után megfosztották a lovagi címtől, így a Sir előnév viselésétől is a professzort. Anthony Blunt 1983-ban, 75 évesen halt meg.

A kémcsoport, amelynek Blunt is tagja volt, már az 1930-as évektől működött Cambridge-ben. Korábban három tagját leplezték le a csoportnak, akiknek a tevékenységéről az 50-es évek elején szerzett tudomást, ők ekkor Moszkvába menekültek, Blunt neve viszont Thatcher említéséig nem került nyilvánosságra. A „cambridge-i ötök” csoportjának utolsó tagja 1996-ban halt meg, ő sosem ismerte el, hogy részt vett a csoportban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!