BBC: Az orosz drónok ukrán civilekre vadásznak

2024. október 31. – 11:20

Másolás

Vágólapra másolva

A BBC szerint az ukrajnai Herszonban július óta legalább 30 civil halt meg orosz dróntámadásokban, több mint négyszáz ember megsebesülhetett. A drónok megváltoztatták a hadviselést az ukrajnai háborúban: mind az orosz, mind az ukrán erők használnak ilyen eszközöket katonai célpontok ellen. A BBC-nek viszont bizonyítékai vannak arra, hogy Oroszország civilek ellen is bevet drónokat Herszonban.

Egyik nap Szerhij Dobrovolszkij visszatért herszoni otthonába. Az udvarban rágyújtott egy cigarettára, és elbeszélgetett a szomszédjával, majd meghallott egy drónt. Angela, Szerhij 32 éves felesége látta, hogy férje megpróbált fedezékbe vonulni.

„Azelőtt meghalt, hogy a mentő megérkezett. Azt mondták nekem, hogy nagyon peches volt, mert egy repeszdarab átlyukasztotta a szívét”

– mondta Angela a BBC-nek. Szerhij egyike azoknak, akik orosz dróntámadásban haltak meg Herszonban. Ha bebizonyosodna, hogy Oroszország szándékosan bombáz civileket, az háborús bűncselekménynek minősülne. Az orosz hadsereg nem válaszolt a BBC dróntámadásokról szóló kérdéseire. A Kreml az Ukrajna elleni háború megindítása óta tagadja, hogy szándékosan támadna civileket.

„Úgy érzed, mintha folyamatosan üldöznének, mintha valaki mindig figyelne téged, és bármelyik pillanatban robbanóanyagot dobhatna le rád”

– mondta Kristina Synia, aki egy Herszon közeli segélyközpontban dolgozik.

A BBC megvizsgált hat, az orosz és az ukrán közösségi médián megosztott videót. A felvételek a lap szerint bizonyíthatják a civilek elleni szándékos dróntámadásokat. Mindegyik videón a drón távirányító kameráján keresztül követték a civilnek tűnő gyalogosok és autósok mozgását. A drónokról gránátokat dobtak le, amelyek a felvételek alapján súlyosan megsebesítették vagy megölték a célpontjukat.

A BBC a vizsgált videók közül ötnek megtalálta a másolatát egy Telegram-csatornán. A videókat ukrán lakosságot gyalázó megjegyzésekkel osztották meg. Az egyik felvételt például azzal a felütéssel tették közzé, hogy a drónok által bemért civilek jogos célpontok. Volt olyan Telegram-felhasználó, aki becsomagolt drónokról készült képeket is megosztott.

Olekszandr Prokudin, a dél-ukrajnai megye katonai közigazgatásának szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy az oroszok más típusú drónokat alkalmaznak, amelyeket a város elektronikus rendszerei már nem tudnak elfogni. Prokudin szerint az oroszok a drónokat aknák elhelyezésére is használják, ezeket gyalogos-, busz- és autóútvonalak mentén dobják le. A BBC azt nem tudta leellenőrizni, hogy valóban aknákat szórnak le az orosz drónok Herszon környékén.

Így ellenőrizte a BBC a drónvideók hitelességét

A BBC által vizsgált hat videó Herszon keleti részén készült, mindegyik felvételt a város utcáinak jellegzetességei alapján azonosította be a lap. Az egyik videóban a drón robbanóanyagot dobott két gyalogosra, egyikük olyan súlyosan megsérült, hogy nem tudott járni. Az eset egy T alakú kereszteződésnél történt, ami inkább Herszon külvárosára utalt, mint a városközpontra.

Miután a lap munkatársai beazonosították a lehetséges helyszínt és a videón látható épületeket, műholdfelvételek segítségével ellenőrizték, hogy a város melyik részén történt a támadás.

A videókat ezután betették egy keresőmotorba, hogy megnézzék, hol bukkantak fel először a közösségi médiában. Egy adott Telegram-csatornán találták meg a legkorábbi egyezéseket. A felvételeket csak órákkal később osztották meg újra az X-en és a Redditen.

Az egyes támadások helyszínének ismeretében a BBC munkatársai meg tudták állapítani a felvételek készítésének időpontját. Az árnyékok és az időjárási adatok összevetésével be tudták lőni a legvalószínűbb dátumot. A vizsgált videók közül négyet a leforgatásuk után egy nappal tehettek közzé a Telegramon. De az egyiket még aznap megosztották.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!