Fiatal lánynak adta ki magát, így hálózott be több ezer gyereket világszerte a legelvetemültebb online ragadozó
2024. október 28. – 23:01
„A gyerekeket érő szexuális zaklatás egyik legnyomasztóbb és legkiterjedtebb esete” – így jellemezte a brit ügyészség súlyos bűncselekményekkel foglalkozó osztálya az online zaklató Alexander McCartney ügyét. A brit férfi elleni eljárás öt év nyomozás után lassan lezárul, de a feltárt információk sokkal felkavaróbbak annál, mint hogy megnyugtatónak lehessen mondani a végkifejletet.
McCartney éveken át fiatal lánynak adta ki magát a közösségi médiában, hogy így más kislányok bizalmába férkőzzön, aztán bántalmazza és zsarolja áldozatait. A férfi rávette a gyerekeket, hogy explicit képeket küldjenek neki magukról, ezeket pedig más pedofilokkal is megosztotta.
A rendőrség úgy véli, hogy a most 26 éves férfi az évek során akár 3500 gyereket is elérhetett harminc különböző országban.
A bántalmazása következtében egy 12 éves amerikai lány öngyilkos lett, ezért McCartney-t gyerekek online szexuális bántalmazása mellett emberölés vádjával ítélték pénteken életfogytiglani börtönbüntetésre, 2039 előtt nem merülhet fel feltételes szabadlábra helyezése sem.
Ipari mértéket öltöttek a pedofil bűncselekményei
McCartney Észak-Írország egyik félreeső településén nőtt fel. Már tinédzserként is befelé forduló típus volt, nem voltak túl jó szociális készségei. Voltak barátai, de rajtuk kívül nem nagyon érintkezett másokkal. A számítógépek és a videójátékok viszont érdekelték. A BBC szerint a férfi középiskola után tanfolyamokra ment, de akkoriban is visszahúzódó volt. 2019-ben, amikor a rendőrség bekopogtatott az ajtaján, egyetemre járt, informatikát tanult.
A Guardian szerint McCartney-t 2016 és 2019 között többször letartóztatták, és már 2016-ban is találtak nála gyermekpornográfiát. Azonban a férfi óvadék ellenében valahogy mindig kiszabadult, és folytatta a bűncselekményeket, amíg 2019-ben előzetes letartóztatásba nem került. Mint kiderült, McCartney-t akkor egy 13 éves áldozata buktatta le a rendőrségnél.
A hatóságok azonban a korábbi esetek ellenére ekkor még nem tudták, hogy pontosan kivel állnak szemben. A fiatal férfi ugyanis tizenéves lánynak adta ki magát a közösségi médiában, és így ismerkedett meg 10-16 éves gyerekekkel, jellemzően kislányokkal. Miután a bizalmukba férkőzött, rávette a gyerekeket, hogy szexuális beállítású képeket küldjenek magukról, ezután pedig azzal zsarolta őket, hogy ha nem követik a további utasításait, akkor nyilvánosságra hozza a képeket.
2019 márciusában McCartney otthonában négy különálló razzia során 64 eszközt foglaltak le. Ezeken a készülékeken több százezer illetlen fotó és videó volt, amelyeken kiskorú lányok zsarolás hatására szexuális cselekményeket hajtottak végre. A rendőrség úgy véli, hogy McCartney 14 éves korától kezdve, 2013 és 2019 között a 64 különböző eszközről és fiókról akár 3500 gyermeket is elérhetett az online téren.
Az észak-írországi rendőrség (PSNI) szerint „ipari mértékű bűncselekmény” nyomaira bukkantak az adathordozókon.
Az ügyészség szerint a férfi kifejezetten olyan sebezhető kislányokat keresett, akik a saját nemükhöz vonzódtak, vagy bizonytalanok voltak a szexualitásukat tekintve. McCartney számos hamis felhasználót használt különböző online platformokon, de főleg a Snapchat applikációján keresztül kommunikált az áldozataival. Ennek az applikációnak van két fontos funkciója: nagyon hamar eltűnnek az egymásnak küldött privát üzenetek és képek, illetve lehetőség van rá, hogy egy térképen nyomon követhessük, hogy merre járnak a barátaink.
McCartney folyamatos verbális bántalmazásnak tette ki a gyerekeket, amikor egy kislány például azt írta neki, hogy rákos az édesanyja, azt válaszolta: „Leszarom anyádat is, meg téged is”. Egy lányt azzal is megfenyegetett, hogy embereket küld az otthonába, hogy megerőszakolják. Utasítására a fiatal lányoknak néha különböző tárgyakat, a háziállataikat és kisebb testvéreiket is be kellett vonniuk az abúzusba. Így derült ki, hogy az egyik áldozat csak négyéves volt.
McCartney képernyőképeket készített a kislányok fotóiról, és ezeket más pedofilokkal is megosztotta. Emellett azt is rögzítette, hogy ha egy kislánynak látható volt a tartózkodási helye. Ez egyrészt riasztó előjel volt azzal kapcsolatban, hogy meg akarta-e keresni élőben is az áldozatokat, másrészt viszont lehetővé tette a rendőrségnek, hogy megtalálja a gyerekeket. Így derült ki, hogy McCartney amerikai gyerekekkel is kapcsolatba lépett, de ezen kívül Új-Zélandon és legalább 28 másik országban találtak még áldozatokat. A gyerekek egy részéről a szüleik sem tudták, hogy áldozatok, csak akkor derült ki az abúzus, amikor a rendőrség jelentkezett.
A nyomozás gyors ütemben haladt, és már 2021-ben vádat emeltek volna McCartney ellen, ha nem jön egy tragikus fejlemény. „Kezdettől fogva olyan szörnyű volt a bántalmazás mértéke, hogy azon aggódtunk, rendben vannak-e a gyerekek, akiket azonosítunk. Sajnos a legrosszabb félelmeink váltak valóra, amikor egy idő után felfedeztük, hogy az egyik kislány öngyilkos lett” – mondta Catherine Kierans, az ügyészség súlyos bűncselekményekkel foglalkozó osztályának vezetője. A kislány öngyilkossága miatt meghosszabbították a nyomozást.
Magyarországon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is foglalkozik a grooming és az internetes zaklatás problémakörével. Létezik egy NMHH-felület azoknak, akik segítséget kérnek az ilyen esetek miatt. Az Internet Hotline-nal a cél az, hogy „mind a szülők, mind a gyermekek mihamarabb ismerjék fel az online visszaéléseket, merjenek segítséget kérni, ha bajba kerültek és tudják hová fordulhatnak segítségért”.
Addig zaklatta, hogy öngyilkos lett
A Nyugat-Virginiában élő Cimarron Thomas 12 éves volt, amikor az online térben találkozott McCartney-val 2018-ban. A férfi vette fel vele a kapcsolatot – szokásosan magát kislánynak kiadva –, megdicsérte a kinézetét, aztán belefogott a „grooming” néven elterjedt folyamatba, amit magyarul „behálózásként” fordíthatunk. Arra a helyzetre szokás használni ezt a szót, amikor egy felnőtt ember nála sokkal fiatalabb, tapasztalatlanabb kiskorúval lép kapcsolatba, hogy aztán manipulációval és bántalmazással teljesen alárendeltjévé tegye az áldozatot. McCartney ezzel a bántalmazó technikával vette rá a kislányokat, köztük Cimarront, hogy intim képeket küldjenek neki, majd felfedte magát, és zsarolni kezdte őket.
A bíróságon bemutatott bizonyítékok szerint az első bántalmazó interakció során a férfi majdnem két órán át tartotta a csevegésben a kislányt, akitől szexuális tartalmú, megalázó képeket követelt. McCartney négy nappal később egy másik profillal vette célba újra a kislányt, azzal az üzenettel, hogy „szeretne megint játszani”. Cimarron könyörgött, hogy hagyja békén, a férfi viszont arra próbálta rávenni, hogy a 9 éves kishúgát is vonja be a szexuális zaklatásba. Cimarron visszautasította, és azt mondta, hogy inkább megöli magát.
McCartney ekkor zsarolásként elindított egy visszaszámlálót a chat applikáción, és azt írta a gyereknek: „Sok szerencsét és viszlát.”
A kislány ezután egyből magához vette az apja legálisan tartott fegyverét, és fejbe lőtte magát. Három perccel később Cimarront kilencéves húga találta meg, aki belépett a szobába, miután azt hitte, hogy egy lufi pukkanását hallotta. Cimarront kórházba szállították, ahol halottnak nyilvánították.
A családjának fogalma sem volt arról, hogy miért vetett véget az életének a kislány, és nem tudtak arról, hogy milyen megpróbáltatásoknak volt kitéve. Édesanyja, Stephanie azt mondta a nyomozóknak, hogy a gyereke talán nem volt biztos a szexualitásában, és emiatt szorongott. Másfél évvel később, még azelőtt, hogy kiderült volna az igazság, a kislány édesapja, Ben Thomas, aki az amerikai hadsereg veteránja volt, szintén öngyilkos lett. A kislány nagyszülei a nyilvánosság előtt többször beszéltek az unokájuk haláláról, hogy felhívják a szülők figyelmét az online veszélyre.
Egy másik, új-zélandi áldozat családja is nyilatkozott a BBC-nek arról, hogy az ő kislányukat hogyan hálózta be McCartney. A Rebecca néven nevezett kislány 12 éves volt, amikor McCartney bejelölte őt a Snapchaten, magát szokásosan fiatal lánynak kiadva. Hónapokig barátkozott Rebeccával, mire az első meztelen képet kérte tőle, és megkezdődött a zsarolás. A 12 éves lányt arra kényszerítette, hogy a húgát is vonja be a fotózkodásba, aki olyan kicsi volt, hogy nem is mérte fel, hogy igazából miről van szó.
„Ő csak azt hitte, hogy két testvér csak öltözködős játékot játszik és buta képeket készít, így valójában a mai napig nincs fogalma arról, hogy miről szólt az egész” – mondta a BBC-nek édesapja, Stephen. Bár a család kisebbik lányát nem traumatizálták a történtek, Rebecca a mai napig bizalmatlan az emberek felé. Gyógyszereket szed, és az egyetemen sem tudta legyőzni a bizalmatlanságát, hat hét után ott is hagyta az iskolát.
Rebecca esete akkor ért véget, amikor McCartney arra kérte, hogy az unokatestvérét is vonja be a fotózkodásba. A kicsit idősebb lány azonban átlátta, hogy pontosan miről van szó, és szólt a körülötte lévő felnőtteknek, akik így riasztották a rendőrséget. Stephen azt mondta, őt és feleségét lesújtotta az, ami a gyerekeikkel történt, de fontosnak tartja, hogy szerepet tudtak játszani McCartney bíróság elé állításában.
Precedensértékű az ítélet
Az áldozatok egy részét a rendőrség kimerítő erőfeszítései ellenére sem sikerült azonosítani. „McCartney bűncselekményei gyermekek ezreit károsították meg, őket és családjukat a traumatikus utóhatásokkal hagyva magukra” – mondta Kiernan. Az ehhez kötődő vádemelésben viszont nem lehetett volna háromezer vádpontot belefoglalni. „Végül körülbelül 200 vádpontot emeltünk [mintegy 70 áldozatra vonatkozóan], ami valószínűleg az egyik legnagyobb vádirat, amelyet Észak-Írországban valaha láttunk” – mondta Kiernan.
Cimarron esete meghatározó része lett a McCartney elleni vádiratnak. „Az amerikai hatóságokkal szorosan együttműködve sikerült bebizonyítanunk, hogy a gyerek a bántalmazás során vetett véget saját életének, amikor még online jelen volt McCartney-val. A halála annyira szorosan kapcsolódott a bántalmazáshoz, hogy úgy éreztük, erős bizonyítékunk van arra, hogy ő ölte meg a lányt” – mondta Kierans. A szakember szerint vélhetően ez az első olyan eset, hogy bárhol a világon egy bántalmazót emberölésért vonnak felelősségre, miközben az áldozat és az elkövető soha nem találkozott személyesen.
A most 26 éves McCartney az elmúlt öt évben előzetes letartóztatásban volt. Már az első, 2021-ben tartott meghallgatásokon elismerte a vádpontokat, és bűnösnek vallotta magát. A végső tárgyalást október közepén tartották, ezen McCartney pontról pontra elismerte a 185 vádpontot, köztük az emberölést is.
„Megítélésem szerint nehéz olyan szexuális deviánst elképzelni, aki nagyobb kockázatot jelent, mint ez a vádlott. Nem volt más olyan eset, ahol a vádlott a közösségi médiát ipari méretekben használta volna arra, hogy ilyen szörnyű és katasztrofális károkat okozzon fiatal lányoknak, beleértve egy 12 éves kislány halálát” – jelentette ki az ügyben eljáró bíró. A bíró azt is megjegyezte, hogy a vádlott nem mutatta bűntudat vagy szégyenérzet jelét, és meglátása szerint nagy esély van rá, hogy újra elkövetne hasonló bűncselekményt, ha szabadlábra kerülne.
Az ítélet alapján McCartney életfogytiglani börtönbüntetést kapott, így minimum 20 évig börtönben marad (ebbe viszont beleszámít az előzetes is). Emellett kétszer tíz évet kapott még több rendbeli zsarolásért, és amiért kiskorú lányokat vont be szexuális tevékenységekbe.
Van segítség! Ingyenes, anonim, a nap 24 órájában hívható lelki elsősegély-szolgálat várja a hívásokat a 116-123 és 06-80-810-600 telefonszámon. Ha öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, olvassa el ezt az oldalt, mielőtt kárt tenne magában. Ha másvalakiért aggódik, ezen az oldalon talál tanácsokat, mit tud tenni.