A BCG-oltás csak annyit használ a koronavírus ellen, mint a sóoldatos placebo, állítja egy tanulmány

2023. április 27. – 14:54

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A koronavírus-járvány elején, 2020 tavaszán felmerült, hogy a több országban kötelezően adott BCG-oltás legalább részleges védelmet nyújthat a Covid-19 ellen. Azóta több kutatás lezajlott, és most egy a New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmány is azt állítja, hogy BCG-oltás gyakorlatilag hasztalan.

A kutatásba közel négyezer egészségügyi dolgozót vontak be, közülük 1703-an a BCG-Denmark oltóanyagot, míg 1683-an sóoldatos placebót kaptak véletlenszerűen. Ezek után 12 hónapon át követték a beoltottakat.

Az eredményeket hat hónap után értékelték, és úgy találták, hogy az enyhe tüneteket okozó Covid-19, és a súlyos koronavírusos fertőzés is hasonló kockázatú volt a két csoportban, 2,4 illetve 1,1 százalékpontnyi különbséget mértek. Súlyos Covidnak azt minősítették, ha valaki legalább három egymás utáni napon munkaképtelen. A vizsgált időszakban mindkét csoportból öten kerültek kórházba, és közülük az egyik kontrollcsoportba tartozó személy meg is halt. A kísérletbe Ausztráliában, az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Hollandiában és Brazíliában dolgozó egészségügyiseket vontak be.

A sok országban, többek közt Magyarországon is kötelező BCG-oltás azért tűnt reménykeltőnek, mert a tapasztalok azt mutatták, hogy nemcsak a tuberkolózis esetében nyújtott védelmet, hanem más légúti fertőzéseket okozó kórokozókkal szemben is okozott valamiféle rezisztenciát.

A BCG-oltás és a koronavírus-fertőzés immunológiai kapcsolatának felderítésén egy szegedi kutatócsoport is dolgozott, a két kórokozóban talált azonos fehérjerészleteket vizsgálták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!