Átlátszó: Gyanús üzletekbe fogott Magyarországon egy szankcionált belarusz üzletember
2024. december 9. – 11:55
Több százmilliós árbevételű céget jegyzett be Magyarországon egy uniós szankciók alatt álló belarusz üzletember – írta meg az Átlátszó. Viktor Chevtsov (a magyar cégregiszterben, így az Optenben is így lelhető fel a neve) cégét, a PS Commodities Kft.-t az idén a NAV felfüggesztette. Az indokolás szerint a
NAV „az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedésekről szóló (…) vagyoni korlátozó intézkedés miatt lépett”.
Korábban viszont a cég látható tevékenység nélkül, éveken át több százmilliós bevételről számolt be. Az Átlátszó a száműzetésben dolgozó Belarusz Oknyomozó Központ (BIC) újságírójával dolgozott együtt, és találta meg a Lukasenko-rezsim egyik ismert intézőjének tartott Viktor Chevtsov magyar nyomait.
A lap szerint ez az első ismertté vált eset, amely során az ukrajnai háború miatt uniós szankciók alatt álló személy magyarországi vagyona kapcsán eljárás indult.
Ki ez az ember? Az 1990-es években az Infobank (későbbi nevén Trustbank) nevű pénzintézet egyik vezetőjeként lett ismert, ami elsősorban Belarusz, Oroszország, és az arab világ, köztük Irak és Líbia között szövögetett üzleti kapcsolatokat. 2002-ben a Wprost lengyel hetilap azt írta, hogy az Infobank az illegális fegyverkereskedelemmel szerzett profitok tisztára mosásával foglalkozik, amiben egy Bécsben bejegyzett cég, és egy klasszikus offshore-hálózat (Kajmán-szigeteken és a Man-szigeten bejegyzett fantomcégek) segítik.
2004-ben az amerikai igazságügyi minisztérium jelentésében arról írt, hogy az Infobank pénzmosásban vett részt, a korábbi iraki diktátor, Szaddám Huszein rezsimje számára mosott tisztára olyan pénzeszközöket, amelyek az ENSZ „Olajat az élelemért” programjából származtak. A bank jelenleg egy egyesült arab emírségekbeli üzletember, Mohammed Ahmad Alzaraim Al Suwaidi érdekeltségét képezi.
Pár évvel később Chevtsov egy belarusz kormányküldöttség tagjaként tűnt fel Caracasban, Venezuela fővárosában. Chevtsovot 2011-ben rövid időre a belarusz hatóságok is őrizetbe vették, a venezuelai befektetések kapcsán történt sikkasztás gyanúja miatt.
Majd Chevtsov lett az egyik fő részvényese annak a cégnek, ami monopóliumot kapott a Lukasenko-rezsimtől a hivatalos dokumentumok és termékek azonosítására szolgáló hologramok gyártására. Pár hónappal később az EU és Svájc szankciókat vetett ki Chevtsovra, az indoklás szerint az üzletember a hologrambizniszen keresztül az ukrajnai agressziót támogató Lukasenko-rezsim haszonélvezője.
A magyar céget, a PS Commodities Kft.-t 2019-ben jegyeztek be. A cég főtevékenységeként először zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelmet jelöltek meg, de ezt pár nap múlva módosították fa-, építőanyag-, szaniteráru-nagykereskedelemre.
A PS Commodities honlapja szerint a cég „a világpiacon friss gyümölcsök, műtrágyák, ipari vegyi anyagok, gumiabroncs- és gumiipari nyersanyagok, valamint személygépkocsik, motorkerékpárok, haszongépjárművek, mezőgazdasági és ipari gépek kenőanyagainak beszállítójaként tevékenykedik”, illetve „az európai piacra történő szállításhoz Kolumbiában és Ecuadorban vásárolunk banánt”, valamint „a MOL motorolajok forgalmazója is vagyunk”.
A Mol azonban jelezte az Átlátszónak, hogy nem beszállítói ennek a cégnek, de az is meglepő, hogy a kontinenseken átívelő kereskedelemmel foglalkozó cég létszáma egy fő, telephelye nincs, székhelye pedig egy társasházi lakás a budapesti Sütő utcában.
A cég címe egy Simon Krisztina nevű magyar nőhöz kötődik, aki az Átlátszó szerint a 2017 előtt a letelepedési kötvényekkel foglalkozó VolDan Investment munkatársa lehetett. A Direkt36 korábban arról írt, hogy a cég a letelepedési kötvényük futamidejének lejártával nem fizette vissza a kötvényre befizetett pénzüket.