Bod Péter Ákos: Nem értem a hazai kormánykörökben a gyakori kárörömöt és a németek okolását
2024. november 7. – 09:48
Jól belátható pálya helyett kanyargós és göröngyös az utunk, és már fél évtizede – a legújabb recesszió emiatt aggasztó, nem önmagában a visszaesés miatt Bod Péter Ákos szerint. A volt jegybankelnök, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára a Portfolio.hu-n csütörtökön megjelent véleménycikkében azt írja, a recesszión túl sokkal nagyobb baj, hogy a gazdasági szereplők a haladást és az irányváltást megnehezítő „ballasztokat” hurcolnak.
2019-ben már látható volt, hogy az európai gazdasághoz hasonlóan nálunk is lezárul egy előnyös, hosszú konjunktúra-szakasz. 2013-tól különlegesen támogató gazdasági viszonyok között működött az európai gazdaság, de az aranykor végén beszűkült a munkaerő-kínálat, jött a munkaerőhiány, a hosszabb szállítási idők, a felfelé kúszó nagykereskedelmi és fogyasztói árak. Az olcsó import, az előnyös termelés-kiszervezés évtizedei után az üzleti szereplők és a politikusok a világon mindenhol rádöbbentek az addigi globalizációs modell súlyos kockázataira és mellékhatásaira.
Bod Péter Ákos szerint a protekcionista hullám még nem futott le, sőt a zöme előttünk áll, és véleménycikkében megjegyzi azt is, nem érti a hazai kormánykörökben gyakori kárörömöt és a németek okolását a mostani ipari gyengélkedésünkért. „Az energiaigényes gazdasági ágak karcsúsítása, az energiafajlagosok lefaragása, a kizárólag olcsó energia mellett rentábilis tevékenységek felszámolása mind olyan lecke, amelyben Magyarország nem jeleskedik. Politikai elszántságot sem látni erre, sőt amilyen gyorsítási tervek születnek kormányzati körökben, azok még több energiát és természeti erőforrást igényelnének.” Szerinte lassan tudatosul, ha egyáltalán tudatosul, hogy ebben a fél évtizednyi időszakban a magyar gazdaság számára is mások lettek a viszonyok, és mindig azt taglalja a politika, hogy mikor és miként tér vissza a korábbi növekedési ütem.
A gazdasági szereplők azonban érzik, tudják, hogy egy ideje más szabályok szerint zajlik az üzlet.
A friss GDP-adatokról azt írja, ilyen gyenge őszi adatot senki sem várt, sokkal rosszabb, mint a piaci elemzők várakozása vagy az MNB friss inflációs jelentésében szereplő előrejelzés, holott azok mögött is friss adatok, felmérések állnak.
A volt jegybankelnök szerint nem önmagában a mostani újabb recesszió a baj, az sokkal inkább, hogy a gazdasági szereplők ballasztokat hurcolnak, amelyek nehezítik a haladást, és főleg az irányváltást, a kanyarok bevételét. Más nemzetek üzleti életét is terhelik ilyen súlyok, de szerinte ahol előbb elkezdődött az alkalmazkodás az új viszonyokhoz, ott könnyebb rátalálni az új növekedési utakra. Nálunk is ideje lenne nekikezdeni a túlsúlyoktól való megszabadulásnak, különben újra lehet majd konstatálni, hogy a régi növekedési pályát még mindig nem sikerült elérni.
Bod Péter Ákos szeptember elején a Téma podcast adásának vendége volt, itt is beszélt arról, hogy a kormány gazdaságpolitikusai egymást hitegették, hogy be fog indulni a növekedés.