Önhibáján kívül furcsa helyzetbe került több hazai tőzsdei társaság
2023. június 17. – 15:40
Négy tőzsdei cég is bejelentette, hogy könyvvizsgálója kénytelen visszavonni a már elfogadott könyvvizsgálói jelentését, és a részvényesekkel új közgyűlésen kell majd új jelentést elfogadtatni. Banális történet a Budapesti Értéktőzsdéről.
A Budapesti Értéktőzsdén viszonylag sok ingatlanos cég forog. Ezek közül most négy cég, a GOPD Nyrt., a Sundell Estate Nyrt., a Wingholding Zrt., illetve a GTC Magyarország Zrt. kénytelen volt nagyon hasonló bejelentéseket tenni. A hasonló szövegek itt, itt, itt és itt olvashatók.
Az ingatlanos cégek ugyan maguk semmiért sem okolhatók, ők befejezték a könyvvizsgálati folyamatot az egyik Big Four, a globálisan is jó nevű PricewaterhouseCoopers (PwC) könyvvizsgálóval.
Ám hamarosan kiderült, hogy bár a PwC mint cég rendelkezik a megfelelő minősítésekkel, az aláíró könyvvizsgálónak az egyik hiányzott. Valójában ennél is banálisabb volt a hiba, még a minősítés feltételeinek is megfelelt, de ennek elmaradt az adminisztrációja.
Ha ugyanis valaki aláíró könyvvizsgáló, mindenféle minősítést kell megszereznie, amit a Pénzügyminisztériumhoz kell beadnia. A tőzsdei kibocsátóknak a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti kimutatást kell leadniuk. Az érintett könyvvizsgáló ezek vizsgálatához minden feltételnek megfelelt, de a Pénzügyminisztérium felé külön kérelmeznie kellett volna a minősítés megadását.
Itt csúszott meg az aláíró könyvvizsgáló, és mire a PwC kiadta a jelentéseket, akkor derült ki, hogy bürokratikus probléma van. Ám a cégek számára, mint az a bejelentésekből és a kényszerűen összehívott közgyűlésekből is látható, így is további adminisztrációs teher jelentkezett. Ugyanis kénytelenek voltak bejelenteni, hogy a 2022. üzleti évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokról szóló könyvvizsgálati jelentéseik visszavonásra kerültek.
A folyamat innen úgy folytatódik, hogy a PwC most kinevez egy új könyvvizsgálót, aki ellenőrzi a korábbi auditot, és kiad egy új jelentést. Úgy tudjuk, hogy a PwC minden érintett ügyfélnek jelezte, hogy teljes mértékben elismeri a felelősségét. A közfelügyelet (a Pénzügyminisztérium Számviteli és Közfelügyeleti Főosztálya ) ugyan gondolkodhat úgy, hogy a kibocsátó is hibázott, mert nem ellenőrizte az auditort, de valljuk be, az nem igazán reális elvárás, mivel egy Big Four cégről józan ésszel senki nem feltételezi ezt a banális hibát.
A kibocsátóknak hivatalosan április 30-ig jelenteni kell, így a Magyar Nemzeti Bank (MNB) potenciálisan kivethet bírságot a kibocsátókra, de amennyire ismerjük a felek viszonyát, ezt adott esetben az auditor kész átvállalni. Mindez így korrekt, hiszen az ingatlanos cégek joggal hangsúlyozzák, hogy a pénzügyi kimutatások tartalmával, illetve megbízhatóságával kapcsolatban semmilyen kétely nem merült fel.