Egy komáromi üzemből került a szalmonellás szójalecitin a világ legnagyobb csokoládégyárába
2022. július 8. – 22:13
frissítve
A Barry Callebaut belgiumi gyárában kitört szalmonellafertőzés eredetét egy magyarországi szójalecitin-szállítmányra vezették vissza, amit a NÉBIH is megerősített. Most az is kiderült, hogy a Vandamme cég komáromi gyárából származó szójalecitin okozta a fertőzést. Akkor történhetett a szennyeződés, amikor tartálykocsiba töltötték a szójalecitint, írja az MTI.
A gyár összes többi pontján vett minta negatív lett, egyedül a teherautóból vett minta mutatta ki a fertőzést, és egyedül csak az a szállítmány lett szalmonellás, amelyik a belga gyárba ment. „Amint értesültünk a lehetséges szennyezésről, a lecitingyártást leállítottuk, a folyamatban lévő vizsgálat lezárultáig annak előállítása szünetel. A már meglévő lecitinkészletet zároltuk”- közölte a cég. A szennyeződés eredetét még vizsgálják.
A lecitint szójababból vonják ki, ezt az élelmiszer-adalékot a csokoládé emulgeálószereként használják, hogy a terméknek megfelelő viszkozitást, sűrűséget adjanak.
A belga-svájci tulajdonú Barry Callebaut cég kelet-flandriai üzemébe a június 25-e után gyártott összes csokoládékészítményt kivonták a forgalomból az illetékes hatóságok. A belga élelmiszerbiztonsági hivatal (FAVV) szerda reggel megerősítette, hogy a kelet-flandriai Wieze csokoládégyárában nemrégiben kitört szalmonellafertőzés oka egy magyarországi szójalecitin-szállítmány volt, a cég belső vizsgálatának eredményét külső vizsgálat is igazolta.
Mivel a belga cég teljesen leállította a gyártást, és értesítette az ügyfeleit, hogy zárolják a június 25-én vagy azt követően gyártott csokoládétermékeket, így az egyetlen, ismert magyarországi címzetthez sem érkezett meg a termék, a szállítmányt útközben visszafordították.
Áprilisban a Ferrero belgiumi üzemében történt szalmonellafertőzés. Az ott készült Kinder-termékekből Magyarországra is kerülhetett, ezért bizonyos termékeket visszahívott a cég.