Hallotta már, hogy ha sorba raknánk egy ember ereit, 100 ezer kilométer hosszú lenne? Akkor felejtse el!

2024. november 12. – 04:10

Hallotta már, hogy ha sorba raknánk egy ember ereit, 100 ezer kilométer hosszú lenne? Akkor felejtse el!
Az emberi érhálózat egy anatómiai kiállításon a Los Angeles-i California Science Centerben – Fotó: David McNew / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Azt, hogy az internet széles körű elterjedésének milyen hatása volt a szenzációsan hangzó, valódinak tűnő álhírek, vagy kamu sztorik terjedésében, valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. Ilyenek persze már jóval az internet előtt is voltak, elég csak a boszorkányüldözésekre gondolni, de manapság egyértelműen sokkal gyorsabban vetik meg a lábukat a kamu sztorik. Cserébe általában a leplet is könnyebb lerántani róluk – de így is előfordul, hogy egy légből kapott, de jól hangzó tény rengeteg ideig fennmarad.

Például az, hogy ha az ember ereit sorba raknánk, az két és félszer érné körbe a Földet – ami teljes nonszensz, de még a tudományos közösségnek is évtizedekre volt szüksége, hogy megkérdőjelezze ezt.

Ez az a pont, ahol alapesetben azt kellene mondani, hogy kezdjük is azzal, hogy honnan származik ez az állítás. A Kurzgesagt nemrég megjelent, a témáról szóló videójából azonban kiderül, hogy pont az eredeti forrás hiánya miatt tudott a valósággal mai ismereteink szerint köszönőviszonyban sem lévő állítás átverni mindenkit a kutatóktól a tankönyvek szerzőin át az ismeretterjesztő csatornákig.

Az egész ott kezdődött, hogy 2021-ben egy komment nyomán valakinek szöget ütött a fejébe a német csatornánál, hogy az emberi érhálózatról szóló kedvenc fun factjük, amit videókban, az alkalmazásukban, sőt, egy általuk kiadott könyvben is használtak már, igazából elég gyanús. 100 ezer kilométer elég sok, több mint a negyede a Föld és a Hold közötti távolságnak, és több mint kétszerese az Egyenlítőnek. Így aztán nekiláttak a rejtély felgöngyölésének, de sokáig úgy tűnt, hogy ez egy olyan egyetemes igazság, aminek nincs forrása, csak úgy létezik, és kész.

Az hamar kiderült, hogy az állítás rengeteg helyen fellelhető, de a legtöbb helyen semmilyen forrást nem mellékelnek hozzá, vagy egymásra hivatkoznak. Ennél is furcsább volt, hogy hol a verőerek, hol a visszerek, hol a hajszálerek hosszát határozták meg 100 ezer kilométerben, hol mindhármat összesen. Az eredeti forrás rögtön tisztába tehette volna ezt, de nem lelték sehol az ismert adatbázisokban, amikor pedig megkérdezték két tankönyv szerzőit is, azt a választ kapták, hogy ha rájönnek, akkor szóljanak nekik is.

Végül rengeteg lépésben, egy kicsit a vakszerencsének köszönhetően egy 1959-es Scientific American-cikkből hámozták ki, hogy az állítást a Nobel-díjas August Krogh előadásaiból összeállított gyűjteményben írták le először 1922-ben. Krogh a hajszálerek kutatásáért kapta a Nobel-díját, és a maga korában óriási szaktekintélynek és igazi úttörőnek számított a témában. A 100 ezer kilométert állatokon végzet kísérletei alapján írta le, pontosabban tippelte meg a hajszálerek szintén becsült sűrűsége, és egy idealizált, 143 kilós, 50 kiló tiszta izommal rendelkező elképzelt ember alapján.

A Kurzgesagt nyomozása ezzel a végéhez ért, és ekkor derült ki számukra, hogy míg ők ezzel voltak elfoglalva, addig egy kutatócsoport kiadott egy tanulmányt, amelyben a mai ismereteinkkel felvértezve – beleértve ebbe azt is, hogy a hajszálerek sűrűsége jóval kisebb, mint ahogy azt száz éve Krogh gondolta – egy sokkal pontosabb becslést adtak az emberi érhálózat hosszáról. Eszerint az emberi erek teljes hossza valahol 9 és 19 ezer kilométer között van, ami még mindig nem kevés, de azért bőven nem is 100 ezer. Szóval ha a jövőben valaki azzal akarja lenyűgözni, hogy bedobja ezt a számot, csak jusson eszébe, hogy valahol Németországban rengeteg időt töltöttek a mítosz eltörlésével, és segítsen ön is a helyes szám terjesztésében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!