Délkelet-Ázsiában, a Jangce partján fekszik Csungking városa, melynek egyik látványossága, hogy egy vonat menetrend szerint áthalad egy 19 emeletes lakóépületen. A város közigazgatási területén több mint 30 millióan élnek, ezen belül magának Csungking városnak a lakossága közel kilencmillió fő egy 2018-as becslés szerint, emiatt nagy a zsúfoltság, és egyre több a felhőkarcoló is. Ez viszont igencsak leszűkítette a csungkingi építészek lehetőségeit, hova is tervezzék a Rail Transit 2 vasútvonalát. Ebből lett az, hogy nemcsak áthalad a 19 emeletes épületen, de megállója is van abban.
Több felvétel is körbement már a látványosságról az interneten, ezeknél egy fokkal talán izgalmasabb a People’s Daily China videója, amit úgy készítettek, hogy valaki a lakóépületen áthaladó vonaton utazott és úgy kamerázott. A videó alapján inkább tűnik úgy, mintha egy vidámparki hullámvasúton ülnénk, mint egy rendszeresen közlekedő, a zsúfolt város tömegközlekedését megkönnyítő vonaton.
A lakóházon átvezetett vasút viszont különös, furcsa helyzeteket is eredményez olykor. 2017 júliusában például az történt a Rail Transit 2 vonalán, hogy az egyik lakásból a sínekre esett egy takaró, a vonat emiatt közel egy órát állt, mire a mozdonyvezetőnek sikerült egy bottal lepiszkálnia a sínekről a váratlan akadályt.
A források szerint egyébként a lakóházban élők mindennapjait egyáltalán nem zavarja a vonatközlekedés, nem is érzékelnek belőle semmit, legalábbis ezt állítják. Az NDTV cikke azt írja, hogy nem ez az egyetlen szokatlan megoldás a délkelet-ázsiai Csungkingban, ebben a városban van az az ötemeletes épület is, aminek a tetején egy kétsávos utat építettek ki.
Csungking mellett akadnak máshol is furcsa megoldások, például szokatlan helyen fut egy szlovák vasútvonal is. A Feketebalog községében található sínek a helyi focipálya szélén futnak, még 1914-ben építették, bőven azelőtt, hogy a focistadion létezett volna. A helyiek már hozzászokhattak a látványhoz, hogy meccs közben simán átroboghat egy gőzös, amelynek füstje pár perc erejéig blokkolhatja a rálátást.
A vasútvonalat eredetileg azért építettek, hogy fát szállítsanak Feketebalog és Kisgaram között, de a rendszeres vonatforgalmat 1982-ben megszüntették a vonalon. Egy évtizeddel később azonban turisztikai látványosságként újból üzembe helyezték, így a Zólyombrézóból érkező vonatok nap mint nap újra átgurulnak a feketebalogi stadionon.
(CNN, NDTV, Geonoise, Daily Mail, The Sun)