A gyermekként átélt légszennyezés közvetlen kapcsolatban áll a felnőttkori tüdő állapotával

2024. július 26. – 07:56

Másolás

Vágólapra másolva

Egy új tanulmány szerint a gyermekkorban belélegzett légszennyezés az egyik tényező abban, hogy felnőttkorban mennyire lesz egészséges a tüdő.

A Guardian egy olyan kutatásról ír, aminek az eredete még 1992-re nyúlik vissza. Akkor kezdték el kutatók vizsgálni a légszennyezés hatását a kaliforniai gyermekcsoportokra. E gyermekek közül néhányan már a negyvenes éveikben járnak.

Dr. Erika Garcia és kollégái a Dél-kaliforniai Egyetemről úgy döntöttek, hogy megnézik, hogyan alakul a vizsgált gyerekek helyzete. Több mint 1300 ember válaszolt és töltött ki részletes kérdőíveket jövedelmükről, életmódjukról (beleértve a dohányzást is), lakóhelyükről és egészségi állapotukról. Ezt összevetették a gyermekkori egészségügyi eredményeikkel és a helyi légszennyezettséggel.

Az első megállapítás az volt, hogy a részecskeszennyezésnek és a nitrogén-dioxidnak gyermekkorukban nagyobb mértékben kitett embereknél nagyobb volt a hörghurutos tünetek valószínűsége felnőttként. Ez az összefüggés azoknál volt a legerősebb, akiknél már gyermekkorukban asztma és tüdőproblémák alakultak ki. Ez azt jelenti, hogy ezeknél az embereknél a sebezhetőség felnőttkorban is fennmaradt – írja a lap.

A második eredmény váratlan volt: a gyermekkori légszennyezés és a felnőttkori hörghurutos tünetek között olyan személyek esetében is fennállt kapcsolat, akiknek gyermekkorukban nem voltak tüdőproblémáik. Ez arra utal, hogy a gyermekkori légszennyezés okozta károsodás felnőttkorban jelentkezhet.

A Guardian cikke kitér arra is, hogy az Egyesült Királyságban végzett külön kutatások szerint az 1952-es londoni szmog egészségügyi hatása még mindig tart. A kutatók olyan felnőtteket vizsgáltak, akik méhen belüli vagy egy év alatti korukban tapasztalták meg az 1952-es szmogot. Gyermekként 20 százalékkal nagyobb eséllyel fordult elő náluk asztma, és 10 százalékkal nagyobb eséllyel fordult elő felnőttkori asztma azokhoz képest, akik nem tapasztalták a szmogot.

A légszennyezés sokat változott az 1950-es évek, sőt az 1990-es évek óta is, de a stockholmi és londoni vizsgálatok továbbra is azt mutatják, hogy a 21. századi légszennyezés csökkenti a gyermekek tüdőfejlődését. Ez felnőttként kisebb tüdőt jelent, és lehetséges, hogy egész életre szóló egészségügyi következményeket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!