Moszkva telefonszámát kérte a magyar külügyminiszter szerint több ország is, hogy rendelni tudjanak a koronavírus elleni Szputnyik V vakcinákból, írja az Euractiv.
Szputnyik V
RSS
Az orosz oltóanyagot a Nemzeti Népegészségügyi Központból osztják majd szét.
Pénteken még úgy volt, hogy az egyik kormánypárt megvétózza, mára kiderült: az egészségügyi miniszternek nem kell rá kormányzati jóváhagyás.
Infografikánkon láthatja, hogy a nyugati és keleti gyártók hány adagot tudtak kiszállítani a Magyarország által lekötött 26,7 millió vakcinából. Közel két hónapja oltunk, de eddig csak 152 ezren kapták meg mindkét dózist.
A kormánykoalíció egyik pártja megvétózta a miniszterelnök tervét.
Mi az oka annak, hogy több országban csak 55-65 év alattiak kaphatják? Magyarországon ellentmondásos volt erről a hivatalos kommunikáció, de végül mi is csak 60 évnél fiatalabbakat oltunk vele. Az orosz vakcinával is feltűnően óvatosak voltunk, de lehet, hogy a kínaival már megengedőbbek leszünk.
Az Afrikai Unió májustól kezdődően, egy éven át kapna szállítmányokat a Szputnyik V oltóanyagból.
A Semmelweis Egyetem rektora három hónapja esett át a koronavíruson.
Magyarország a minta, ők se várnák meg az uniós engedélyt.
A speciális összehasonlító vizsgálat két orosz vakcinát is hatékonynak talált a vírusmutáns ellen.
A megállapodás aláírásakor Szijjártó Péter az első hónapra 300 ezer ember oltására elég vakcináról beszélt.
A háziorvosoknak kell megszervezniük a tömeges oltásokat, de nem minden rendelő alkalmas erre, és napi tíz-húsznál több beteg oltása elég sok időt vesz el. Egyre több a feladat és az adminisztráció, az orvosoknak lassan már csak a gyógyításra nem jut elég idejük.
Csehország addig nem használja az orosz vakcinát, amíg az EMA nem engedélyezi.
A dokumentum nem egy előírás, csak egy útmutató, ami még csak nem is a legfrissebb orosz termékismertető fordítása.
A gyógyszerhatóság után a Nemzeti Népegészségügyi Központ is mindent rendben talált az orosz vakcinával.
A politikus kikérte a Szputnyik V-ről szóló vizsgálati iratokat.
Egy húszezer főn végzett kutatás alapján született ez az eredmény az orosz vakcináról.
Az első szállítmány 20 ezer ember beoltását teszi lehetővé.
Indiai, brazil, kazah, dél-koreai, török gyárakban is milliós tételben készülhet az orosz vakcina, a Szputnyik V. Oroszország innen fedezné a külföldi igényeket, de az még nem látszik, hogy kihez honnan juthat el a koronavírus elleni orosz oltóanyag.
Megnézték a vakcinagyárat is, és korszerűnek találták.
Tényleg ez a hivatalos neve, a „light” arra utal, hogy egyetlen dózis is elég belőle. A Szputnyik V vakcinából eközben 50 millió ember beoltásához szükséges 100 millió adagot tudna Oroszország szállítani az Európai Unióba 2021 második negyedévében.
Európában és a világban is akadozik a szállítás, hozzánk eddig csak 165 ezer ember oltására elegendő vakcina érkezett. Időbe telik az is, amíg használni lehet az újonnan engedélyezett brit és orosz vakcinákat.
A gyógyszerészeti hatóság által felkért szakértők problémákat fogalmaztak meg a Szputnyik V-vel kapcsolatban, mégis engedélyezték. Az orosz vakcina előtérbe kerülése mögött a kínai vakcina késlekedése állhat.
Ezt próbáltuk meg kibogozni a kommunikációs csatározásokból. Sok kritika jogos, és nincs is velük egyedül a kormány, de nem bontják ki az igazság minden részletét. Tényleg lassú az uniós oltás? Miben hibázott Brüsszel, és mi az, amiért nem felelős? Mi a gond a keleti vakcinákkal, és mi nem? Felpörgeti-e az oltási programot az orosz vakcina? Volt-e bármi értelme engedélyezni az AstraZenecáét? Miért nem vett Magyarország többet a Modernáéból? Mikor jöhetnek újabb gyártók vakcinái?
Az engedélyezése után a teszteléshez érkezett hatezer adagot már csak az oltási programban fogják felhasználni. Fordulatokban gazdag a Szputnyik V magyarországi története.
Akadozik a gyártás, az oltási program lassabban halad a tervezettnél. A vakcina tárolása is gond néhol, de az orosz egészségügyi minisztérium szerint már plusz 8 fokon is lehet őrizni a Szputnyik V-t. Az orosz szer az ígéret szerint nagyon hamar megérkezhet Magyarországra, amely az EU-ban elsőként engedélyezte a bevetését.
Angela Merkel szerint ha az EMA engedélyezi ezt az oltóanyagot, akkor a közös gyártásról vagy a vakcina használatáról is beszélhetnek Oroszországgal.
Mindkét vakcina ugyanazt a technológiát alkalmazza: egy ártalmatlan vírussal juttatják be a szervezetbe a koronavírus génállományát.
Februárban kezdődhet meg a fokozatos szakvizsgálat folyamata.
A gyártó még nem kért uniós alkalmazási engedélyt.