béremelés
RSS
Egy hét múlva él az orvosok új státusza, ami magasabb fizetést, de több kötöttséget hoz. Van, akinek több százezerrel emelkedett a fizetése, más több százezret veszít a hálapénz kiesésével. De vajon vállalják-e az orvosok az ügyeleteket az órabérük 70 százalékáért?
De amiatt is aggódnak, hogy például az ápolók, asszisztensek, és mentődolgozók úgy vesztik el közalkalmazotti státuszukat, hogy semmilyen kompenzációt nem kapnak.
Jó-e, hogy egyforma alapbére lesz egy gyógyfürdő reumatológusának és egy szívspecialistának? Kompenzálja-e a béremelés azt, ha egy orvos eddig havi 200 ezer forintot is megkeresett zsebbe? Tényleg az lesz a jövő, hogy a kismamák annál az orvosnál fognak szülni, aki éppen ügyeletben van?
A háziorvosi és háziorvosi ügyeleti ellátásra szánt éves költségvetés összegét 71 milliárd forintnál is többel emelik meg.
A kamara szerint a törvény ebben a formában elhibázott, rendkívüli félelmet generál, és pontosításra szorul.
A budapesti orvosi kamara gyorsfelmérésére közel 4 ezren válaszoltak a 13 800-ból.
A béremeléssel egyetértenek, de szerintük a törvény alapjogokat sért, módosításra szorul, és ellátási problémákat okozhat.
Az orvosbéremelés jó, a hálapénz elleni küzdelem jó, de az új orvosi jogviszonyról szóló törvény rosszat fog tenni az orvosoknak, a betegeknek és végső soron a kormánynak is, mondta a Telexnek Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász. Lehet, hogy azt akarják bebizonyítani, hogy tényleg kevés az orvos és sok a kórház? Így elkerülhetetlen lesz a centralizálás és a kis kórházak átalakítása.
A szakszervezet ötvenszázalékos átlagos fizetésemelést kér az orvosi bértábla által nem érintett egészségügyi dolgozóknak.
Több orvos jelezte már, hogy a gerincgyógyászati központban akar főállásban lenni, mondta a Telexnek Varga Péter Pál alapító főigazgató.
Évtizedek óta vártak ekkora orvosi béremelésre, az új törvény mégis konfliktusok tömegét robbantotta ki. Miközben nincs elég orvos, korlátoznák a másodállásokat, amelyek nélkül ma már a közellátás sem működne, az orvosok pedig nem vezényelhető katonák. Keménykedhet a kormány, de ha az orvosok tömegesen nem vállalják be az új státuszt, akkor a koronavírus-járvány csúcspontján bénul le az egészségügy.
Hiába a béremelés, az oldalon arról szavaznak, hányan nem fogják aláírni az új orvosi státuszról szóló szerződést.
Januártól érvényes a béremelés első nagy lépcsője, de az orvosok másodállását korlátozhatják és kirendelhetik őket másik kórházba. Gulyás Gergely kedden azt ígérte: az orvosi kamarával együtt dolgozzák ki a kirendelés szabályait, és a háziorvosok javadalmazásán is változtatnak.
A Magyar Orvosi Kamara szerint a tervezetben szereplő bérek nem azonosak azokkal, amikről megegyeztek a kormánnyal.
Egy kezdő orvos nettó 440 ezret, egy szakorvos nettó 1 milliót is kaphat majd, de a Magyar Orvosi Kamarát is meglepték a kormány szigorú feltételei, amelyek egyeztetés nélkül kerültek a törvényjavaslatba. Csak engedéllyel lehetne másodállást vállalni magánklinikán, és az orvosokat kétszer egy évre másik kórházba, sőt másik városba is kivezényelhetnék, akkor is, ha nincs egészségügyi veszélyhelyzet.