A Rendészeti Államtitkárság béke szigeteiről posztol, közben tavaly hétéves csúcsot ért el a bűncselekmények száma

186 béke szigete, vagyis olyan település van hazánkban, ahol tavaly egyetlen bűncselekmény sem történt, vagyis ismeretlen volt a bűn – közölte pénteken Facebook-oldalán a Rendészeti Államtitkárság.

A posztban azt írják, ez a hazai települések 5,9 százalékát jelenti. A lista szerint a vármegyék közül Baranya számít a legbiztonságosabbnak 42 ilyen településsel, utána jön Zala (33) és Borsod-Abaúj-Zemplén (27).

A G7 egyébként a poszt közzététele előtti napon, a KSH adatai alapján írta meg, hogy hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben, 2021 óta pedig több mint másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma.

Az adatok 2012 és 2021 között egy gyakorlatilag töretlen csökkenést mutattak, ezután kezdett ismét emelkedni a bűncselekmények száma, az utóbbi évben kiugró mértékben. A növekedés hátterében elsősorban a vagyon elleni bűncselekmények, így a csalások és a lopások számának emelkedése áll – ezekből tavaly összesen 60 ezret követtek el tavaly, közel kétharmadával többet, mint a 2021-ben mért mélyponton.

A G7 szerint a romló gazdasági helyzet mellett ennek statisztikai okai is lehetnek: a kormányzat ugyanis az utóbbi 12 évben nem változtatott a szabálysértési értékhatáron, azóta 50 ezer forintnál húzzák meg azt. Mivel időközben jelentős infláció volt az országban, egyre több olyan vagyon elleni bűncselekményt tartanak számon, ami a korábbi években még csupán szabálysértésnek számított volna.

A KSH adatai alapján az erőszakos bűncselekmények száma érdemben nem emelkedett, sőt: az előző évi adatokhoz képest 2024-ben emberölésből, testi sértésből, szexuális és kapcsolati erőszakból is kevesebbet követtek el.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!