Varga Zs. szerint neveletlenség, hogy levelét kiadták a sajtónak
2025. január 13. – 13:06
Az Országos Bírósági Hivataltól vett idézettel zárta a hivatal közleményére írt válaszlevelét Varga Zs. András, a Kúria elnöke, aki több mint négy oldalban reagált az OBH soraira. Az OBH szerint Varga Zs. András bíróknak címzett újévi levele „az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól, etikai elveitől és hivatali kultúrájától úgy tartalmában, mind stílusában teljes mértékben idegen.”
A Senyei György Barna vezette OBH elsősorban Varga levelének azon részére reagált, amelyben a Kúria elnöke arról szólt, hogy a kiemelt bánásmódot, a jelentős fizetésemelést „nem ingyen kaptuk, mint ahogy öt éve, 2019-ben sem így történt. Akkor az új jogorvoslati eszközrendszer bevezetéséhez társult a rendkívüli beosztási pótlék, most ennek komolyan vételéhez”.
Az ügy előzménye, hogy tavaly november 20-án a bírói önigazgatás csúcsszerve, a bíróságok szakmai felügyeletét végző Országos Bírói Tanács elfogadta az Igazságügyi Minisztérium (IM) nagy ellenkezést kiváltó javaslatát, ami több mint 130 milliárd forintot biztosít a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére, feltéve, ha a bírói vezetők cserébe belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba. Több mint ezer bíró és igazságügyi alkalmazott tiltakozott a megállapodás ellen. Szerintük zsarolás történt, a kormánnyal kötött alku sérti az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Varga az OBH kritikájára válaszul azt írta a levélben, hogy nem gondolta, hogy újra ki kell fejtenie az illetménykorrekcióval és egyes jogszabályokkal kapcsolatban a véleményét, majd azzal folytatta, megdöbbentő számára ez a nyilvános üzengetés, a felvetett kérdésekre ugyanis az OBT is reagálhatott.
Azt írta, továbbra is fenntartja, hogy az Igazságügyi Minisztériummal folytatandó tárgyalást az OBT kezdeményezte, és szerinte nem igaz, hogy titokban készítették azt elő. Szerinte semmilyen indoka nem volt a bírók tiltakozásra buzdításának.
Szerinte az is teljesen érthetetlen, hogy az újévi köszöntő miatt üzengetni kezdtek. „Eltekintve attól, hogy a kúriai bíráknak szóló, nem iktatott, nem hivatalos irat eljuttatása a sajtóhoz minimum neveletlenség volt, az üzenetem semmi mást nem tartalmazhatott, mint többször kifejtett véleményem rövid összefoglalását” – írta azzal, hogy szerinte a véleménynyilvánítás joga minden bírót, a Kúria elnökét is megilleti. Visszautasította, hogy bárkivel szemben jogkövetkezményt helyezett volna kilátásba.
Kitért arra, hogy az OBT a bíróknál az elkülönült illetményrendszert korábban támogatta, ráadásul nagyobb arányú eltéréssel – Varga Zs. szerint ha az általuk elképzelt verzió valósult volna meg, akkor a kezdő bírói és kúriai bírói illetmény aránya 3,77 lett volna, míg a végső arány 3,5.
Varga Zs. szerint az OBH elnökének semmilyen dolga nem lenne a Kúria bíráihoz intézett üzenettel, viszont szerinte kerülte az illetményrendezési folyamatban az állásfoglalásokat, és szerinte nem is tájékoztatta a bírókat időben a fejleményekről. „Kérdezhetjük, hogy vajon miért nem? Erről kellene számot adnia” – írta Varga Zs. András.