Egy új rendelettervezet szerint a tanárok továbbképzési követelményének felét az igazgató írhatja elő
2024. november 27. – 18:12
December 4-ig lehet véleményezni a Belügyminisztérium új rendelettervezetét, amely a pedagógusok továbbképzési rendszerét szigorítaná. A Hvg.hu úgy tudja, egy 1997-es rendelet szerint eddig hétévente kellett igazolniuk a tanároknak, hogy részt vettek az előírt, összesen 120 órás képzéseken. A képzések lehettek 120 óránál rövidebbek is. A mostani tervezet szerint 2025. szeptember elsejétől ötévente kell a képzéseket teljesíteniük a pedagógusoknak.
Eddig a tanár választhatta ki, hogy milyen képzésen vesz részt, de az új tervezet szerint már a követelmény felét az igazgató írhatja elő a pedagógusnak. A rendelet két típusú képzést különböztet meg, tartalmi megújítót és választhatót. Előbbire az igazgató kötelezheti a tanárt, utóbbit pedig szabadon választhatja a pedagógus.
A rendelettervezet szerint „a köznevelési intézmény igazgatója által kijelölt tartalmi megújító képzés hozzájárul az adott pedagógus szakképzettséghez kapcsolódó képzésben megszerzett ismeretek és jártasság megújításához, kiegészítéséhez.” „A pedagógus által választható képzés a pedagógus nevelő-oktató munkájához szükséges ismereteknek és készségeknek a bővítésére, fejlesztésére szolgál” – olvasható a tervezetben. Emellett az egyházi iskolákban hitéleti képzést is szerveznek a hitoktatóknak, hittantanároknak.
A képzések jelenléti és távoktatási formában is megvalósulhatnak. Azt viszont a fenntartó ellenőrzi, hogy a tanárok teljesítik-e a képzéseket.
A jogszabálytervezetből az is kiderült, hogy a tartalmi megújító képzéseket a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) díjmentesen biztosítja. Az NKE a tartalmi megújító képzéseket, az Oktatási Hivatal a választható képzéseket, a hitéleti képzéseket pedig az egyház szervezi majd. Ettől kizárólag a belügyminiszter engedélyével lehet eltérni.
A rendelettervezethez csatolt hatásvizsgálati lap szerint ezek a rendelkezések 2025 és 2028 között 24,5 milliárd forintba kerülnek majd.