Az államtitkár szerint minden fent van a Mol alapítvány honlapján a pénzosztásokról, valójában semmi sincs

2024. november 15. – 19:21

Másolás

Vágólapra másolva

„A Mol – Új Európa Alapítvány kuratóriuma az alapító okiratban foglalt célok mentén, a támogatási szabályzatban meghatározott alapelvek és folyamatok szerint hozza meg a döntéseit. Minden vonatkozó információ nyilvános, a dokumentumok megtalálhatóak az Alapítvány honlapján” – szól Panyi Miklós, a Miniszterelnökség államtitkárának válasza. Panyi Vadai Ágnes DK-s képviselő írásbeli kérdésére reagált, aki a 444 Mol-alapítvány pénzosztásairól szóló cikksorozatával kapcsolatban kereste meg a miniszterelnököt.

A lap ugyanis nemrég bemutatta, hiába birtokolja ez az alapítvány a Mol részvényeinek több mint 10 százalékát, és jutott részben ezáltal mintegy 80 milliárd forinthoz, működéséről vagy éppen az általa megítélt támogatásokról sokáig keveset lehetett tudni. Az első cikket követően az alapítvány fenyegető levelet küldött a lap szerkesztőségének, majd bejelentették, rendőrségi feljelentést tettek a 444-gyel szemben, mert szerintük a lap illegális módszerekkel szerzett adatokat az alapítvány pénzosztásairól.

Vadai Ágnes azt kérdezte Orbán Viktortól, mit gondol arról, „hogy a magyar állam és a Mol közös alapítványa megfenyegeti azt a szerkesztőséget, amelyik nyilvánosságra hozza az adófizetők pénzéből is létrehozott és fenntartott alapítvány tevékenységével kapcsolatos meglehetősen megdöbbentő információkat”.

Panyi fenti válaszával kapcsolatban a 444 megírta,

nem igaz, amit az államtitkár állít, mivel az alapítvány honlapján sem a pályázati döntésekről, sem a kormányközeli kurátorok egyedi döntéseiről nincs fent részletes adat.

Az államtitkár válaszában hozzátette, Vadai kérdését „megalapozatlan, politikai szándékok által vezérelt hisztériakeltésnek” tartja.

A szervezetet az olajtársaság és az állam 2021-ben közösen hozta létre, kuratóriumában olyan nagy nevek ülnek, mint Schmidt Mária, Demeter Szilárd, Miklósa Erika, illetve Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese. Az alapítványon keresztül eddig 11 milliárd forint részben közpénz jutott külföldi futballegyesületekhez.

A további tervek közt szerepel, hogy megvásárolják Munkácsy Mihály festményeinek nagy részét 27 milliárd forintért, továbbá létrehoznák a Közép-európai Kortárs Múzeumot 20-25 milliárdból, majd a 3-4 ezer négyzetméteresre tervezett képtár indulásakor 400-500 festményből álló kollekcióba megvásárolnák a korábbi sportért felelős államtitkár, Szabó Tünde lánya, Sávolt Karolina Csodakút 1. című képét is. A Munkácsy-képek megvásárlásával kapcsolatban Schmidt Mária egy sajtótájékoztatón elismerte, hogy arról valóban volt szó, de mint hozzátette, idén várhatóan nem kerül rá sor.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!