Magyar haditudósítók fogtak össze az UNICEF Magyarországgal a háború árnyékában élő gyerekekért

2024. október 29. – 05:02

Másolás

Vágólapra másolva

„Az Ukrajnában lévő gyerekek olyan helyzetbe kerülnek, ahol pillanatok alatt elvesztik a gyerekségüket, a gyerekkorukat” – mondta Huszti István, a Telex fotósa az UNICEF székházában szervezett beszélgetésen, ahol magyar haditudósítók számoltak be a frontokon átélt történeteikről október 2-án, az erőszakmentesség nemzetközi napján.

A beszélgetésen Huszti Istvánon kívül részt vett Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Al Ghaoui Hesna független újságíró, Földes András, a Hvg munkatársa, Vörös Szabolcs, a Válasz Online munkatársa és Nick Thorpe, a BBC újságírója.

A haditudósítók ezzel az UNICEF Magyarország jótékonysági kampánya mellé álltak, aminek célja, hogy adományokat gyűjtsenek a fegyverek árnyékában felnövő gyerekeknek. A kampány mellé álltak az On The Spot tudósítói is, S. Takács András és Cseke Eszter.

Az UNICEF Magyarország közleménye szerint közel 450 millió gyerek él ma olyan területeken, ahol harcok dúlnak. „Jelenleg a világban több mint 110 fegyveres konfliktus zajlik. Ez a szám emberemlékezet óta nem volt még ilyen magas. A háború sújtotta területeken is minden nap születnek gyerekek, akik a tanulás, fejlődés és szabad játék helyett – ami más gyerekek számára természetes – a túlélésért küzdenek. Ők azok, akik a legkevésbé felelősek a történésekért, mégis ők a legfőbb áldozatai” – írja a szervezet oldalán.

Nyilas Gergely újságíróként, Huszti István pedig fotóriporterként tudósított több alkalommal Ukrajnából. A háború kezdete óta összesen több mint fél évet töltöttek Ukrajnában. Szeptemberben a legsúlyosabb orosz támadások alatt álló front közelében, Pokrovszkban, és azokban a Harkiv-közeli településeken is jártak, ahonnan 2022-ben egyszer már kiűzték az ukránok az oroszokat.

Huszti István az UNICEF székházában tartott beszélgetésen azt mondta: a legnagyobb hatást egy olyan 9 éves kisfiú története gyakorolta rá, akinek a háború miatt gyorsan fel kellett nőnie és egy felnőtt ember értettségével kellett viselkednie: „Ez a kisfiú leült, hogy elmesélje nekem a történetét, majd megszólalt, hogy: Nagyi, te most menjél ki, mert ilyenkor mindig sírni szoktál. És akkor elmondta, hogy az édesanyja hogyan halt meg egy rakétarepesz által. Láttam, hogy külsőre olyan, mint egy korabeli gyerek, a történet viszont, amit elmesélt, még egy felnőtt ember történetének is nagyon traumatikus lenne” – mondta a Telex fotósa.

Nyilas Gergely és Huszti István szeptemberben készült helyszíni tudósításait itt olvashatják:

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!