Nem esett bajuk a földikutyáknak, amikor kigyulladt a hajdúbagosi rezervátum
2023. július 25. – 14:11
Hétfőn este a katasztrófavédelem adta hírül, hogy 15 hektáron égett a magas füvű vegetáció a Hajdúbagosi Földikutya-rezervátumban. A védett területen keletkezett tűz a közeli fenyőerdőre is átterjedt, az erdő aljnövényzete 3 hektáron égett. A tüzet később a katasztrófavédelem egységei eloltották.
A Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) a Telex kérdésére azt válaszolta, hogy
a fokozottan védett nyugati földikutya populációban a rendelkezésükre álló tények ismeretében nem esett kár, mivel szerencsére nem a legsűrűbben lakott részen volt a tűz.
A hajdúbagosi földikutya-rezervátum kiemelkedő jelentőségű védett területnek számít. Részben azért, mert a Kárpát-medence életföldrajzi szempontból egyik legsajátosabb, fokozottan védett állatfajának, a nyugati földikutyának jelentős állományát őrzi. Mint a HNP írta, a területen 150 példányosra becsült állomány él az egymillió forintos természetvédelmi értékű nyugati földikutyából, azonban nehéz megállapítani a pontos egyedszámukat, mivel rejtett életmódú állatról van szó.
A nemzeti park közölte azt is, hogy nem ismerik a tűz keletkezésének okát, azonban szerencsére
a legtöbb természeti értéket hordozó területrészek nem égtek le, a keletkezett kár megállapítása a tűzvizsgálati eljárás eredményét követően történhet, amit a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság hivatalból megindított.
A földikutyák legnyugatibb előfordulása a Kárpát-medencében, ezen belül is a Alföldön van. A földikutya többféle típusú földalatti járatot készít. Táplálkozó járatai például a felszín alatt csupán 5-10 centiméterre húzódnak. A földikutya éléskamrákat is készít, amelyek 10-15 centiméter mély üregek – derül ki a Hortobágyi Nemzeti Park honlapjáról.